Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
19/05/2023 - 15:00

Za „nową” DK 87 Barcice mogą słono zapłacić. Mieszkańcy mówią, czego się boją

Mimo kolejnych prób znalezienia konsensusu w Barcicach w gminie Stary Sącz dla planów przebudowy DK 87 zachwytu nadal nie ma. Część miejscowych uważa, że miejscowość może za „nową” krajówkę słono zapłacić. Jaka jest stawka?

4 maja burmistrz Starego Sącza oficjalnie obwieścił, że wydał w końcu decyzję środowiskową dla przebudowy DK 87 – zainteresowani mają 14 dni, by zapoznać się treścią decyzji środowiskowej, która udostępniona jest w siedzibie Urzędu Miejskiego w pok. nr 4. Ewentualne odwołanie od decyzji można wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu, ul. Gorzkowska 30 za pośrednictwem burmistrza Starego Sącza. A my już dziś możemy przedstawić stanowisko części mieszkańców gminy.

Zobacz też: Dla Rytra przebudowa krajówki równa się chodnik

- Będą nowe asfalty, chodniki przbudowane wjazdy, obejście zakrętów, odwodnienie i tym podobne. Centrum obu miejscowości Barcic i Barcic Dolnych zostaje z ruchem coraz bardziej wzmożonym po staremu, hałas się nie zmniejszy a normy już są normy przekroczone. W perspektywie kilku lat ma być jeszcze wyższy – nie kryje obaw sołtys Barcic Tomasz Koszkul.

Komentarz GDDKiA
Burmistrz Starego Sącza wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przebudowy trzech odcinków drogi krajowej nr 87 między Barcicami a Młodowem. Ich łączna długość to niespełna 5 km. 
GDDKiA przebuduje odcinek 2,4 km, od okolic ul. Granicznej do skrzyżowania z drogą prowadzącą do Przysietnicy (km od 11+000 do 13+400). W południowej części Barcic na odcinku ok. 540 metrów droga krajowa zostanie poprowadzona w nowym śladzie, omijającym wieś po jej wschodniej stronie, wzdłuż Popradu. Dzięki temu nowa trasa ominie dwa wąskie i ostre zakręty. Poza tym zostanie poprawiony dojazd do drogi powiatowej prowadzącej do Przysietnicy i znajdującego się na niej przejazdu kolejowego.
Generalna Dyrekcja zbuduje chodnik po zachodniej stronie drogi, prowadzący od okolic ul. Granicznej do cmentarza. Przebudowanych zostanie osiem skrzyżowań i wjazdy na posesje, powstaną nowe zatoki autobusowe i nowe oświetlenie drogi. Doświetlone zostaną przejścia dla pieszych, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. GDDKiA poprawi też odwodnienie drogi krajowej i przylegających do niej terenów.

- „Cichy asfalt" to bajki. Według raportu-postanowienia RDOŚ nie spełni swojej funkcji w Barcicach i innych miejscowościach, gdyż stosuje się go na drogach gdzie prędkość jest wyższa niż 50 kilometrów na godzinę, a u nas ma być ograniczenie do 50, więc z hałasem zostajemy. A jak jeszcze Słowacja zdejmie znak na moście w Mniszku (ograniczenia tonażu – dop. red.) to ruch tranzytowy będzie hulał w te i wewte... – zaznacza.

Zobacz też: Burmistrz dał zielone światło dla przebudowy DK 87

Koszkul tym samym – podobnie jak spora część samych mieszkańców – nadal uważa, że jedynym korzystnym rozwiązaniem dla całej okolicznej społeczności jest budowa dla Barcic i Barcic Dolnych obwodnicy z prawdziwego zdarzenia. - To jedyne lekarstwo na uratowanie naszych miejscowości a nie „pudrowanie" czegoś co w ostatecznym rozrachunku niewiele daje – podkreśla.

A na koniec sołtys Barcic wytacza najcięższe działo. - Po zrealizowaniu inwestycji zostanie sporządzona analiza porealizacyjna, która może stanowić podstawę do wyznaczenia obszaru ograniczonego użytkowania. Cytat z decyzji: "Najczęściej jednak w obszarze ograniczonego użytkowania zabrania się przeznaczenia nowych terenów pod budowę szpitali, domów opieki społecznej i budynków związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży oraz pod strefy ochronne "A" uzdrowisk. Zabrania się budowy domów jednorodzinnych czy zmiany funkcji budynków istniejących..."

A to według miejscowych przesłanka do obaw, że możliwość dalszego rozwoju centrum Barcic zostanie mocno ograniczona. Czy podobne uwagi pojawią się formalnie? Czy ktoś zdecyduje się na zaskarżenie decyzji środowiskowej w SKO? Przekonamy się o tym już za kilka dni.

([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) (c) Materiał chroniony prawem autorskim

Dziękujemy za przesłanie błędu