Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
29/05/2024 - 14:15

Z tych chmur rozpęta się nawałnicowe piekło nad Nowym Sączem? „Przeparkujcie samochody”

Czy te skłębione nad Nowym Sączem chmury mogą być zapowiedzią nawałnicy, jaka przejdzie nad miastem? Synoptycy znowu podnieśli alarm. Nadchodzi burza z silnym wiatrem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła sms-y z ostrzeżeniem. Możliwe są podtopienia.

Czy to  zapowiedź nawałnicy

Choć nadchodząca burza zwykle kojarzy się  z pędzącą na kilka minut przed nawałnicą ciemną chmurą, to zapowiedź tego, że pogoda może się zmienić, pojawiają się nawet kilka godzin wcześniej. Najważniejszym symptomem jest kłębienie się chmur pionowych - czytamy w pogodowym serwisie onet.pl - Gdy zauważymy chmury w kształcie wieżyczek albo małych kalafiorów, to pierwsza oznaka tego, że aura może się załamać – czytamy w pogodowym serwisie onet.pl

czytaj też Ta sprawa wywołała prawdziwą lawinę pozwów. Ludzie ruszyli do sądów  

Co można wyczytać  chmur

Czy te skłębione nad Nowym Sączem chmury mogą być zapowiedzią nawałnicy, jaka przejdzie nad  miastem?  Synoptycy znowu podnieśli alarm.

Po południu nad naszym regionem przejdą burze z silnymi opadami. Może spaść nawet 40 milimetrów deszczu. Do tego dojdą porywy wiatru dochodzące do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami grad. Burzowe ostrzeżenie drugiego stopnia, w trzystopniowej skali, obejmuje Nowy Sącz.

Czytaj też To miał być taki szczęśliwy dzień... I wszystko runęło jak domek z kart. Od tej historii chce się płakać

Przeparkujcie samochody

Sms-y z ostrzeżeniem rozsyła też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na stronie centrum przypomnienie, co trzeba zrobić, żeby uniknąć groźnych sytuacji.

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Nie lekceważmy tych ostrzeżeń,  Bo może się skończyć tragedią, tak jak w Rabce,  gdzie konar  drzewa zabił  matkę z dzieckiem. O tym, jaką tragedię przeżywa teraz rodzina piszemy w artykule.Śmierć zabrała ich w parku. „Ania była cudowna, Tymuś był taki radosny”

Rządowe Centrum  Bezpieczeństwa ostrzega nie tylko przed silnym wiatrem, ale także podtopieniami, bo nawałnice mogą sprawić, że gwałtownie wzrośnie  poziomu wody. - Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych – to z kolei komunikat służb hydrologicznych.

Ostrzeżenie obwiązuje do godziny dwudziestej drugiej. ([email protected])  fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu