Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
25/02/2020 - 13:30

Z takim „kopciuchem” Łomnica nigdy nie będzie prawdziwym zdrojem!

Łomnica to druga po Piwnicznej miejscowość na terenie piwniczańskiego samorządu, która legitymuje się mianem zdroju. Tyle, że wystarczy tu jeden „kopciuch” i o walorach uzdrowiskowych można zapomnieć. W gminie nie ma Straży Gminnej i mieszkańcy nie wiedzą kogo poprosić o interwencję w sprawie truciciela.

Mieszkańcy Łomnicy-Zdroju, którzy nadesłali nam załączone do publikacji zdjęcia są przekonani, że jeden z ich sąsiadów, który prowadzi tu warsztat samochodowy wszystkie odpady ze swojej działalności, ze zużytym olejem na czele, utylizuje w swoim piecu i na terenie obejścia.

Gryzący dym z jego komina całymi dniami zatruwa mieszkańców okolicznych nieruchomości a nieprzyjemny zapach wdziera się nawet tam, gdzie okna są pozamykane. Ostatnio był na tyle uciążliwy, że sąsiedzi powiedzieli: basta i postanowili poprosić o pomoc gminnych urzędników. Spodziewali się natychmiastowej interwencji a w odpowiedzi usłyszeli, że na taką nie mają co liczyć, bo jedyne co może zrobić magistrat, to wezwać posądzonego o spalanie śmieci mężczyznę do złożenia wyjaśnień.

Zobacz też: Rusza największa inwestycja w Mostkach. Będzie kanalizacja i wodociąg

Zniecierpliwionych łomniczan taka odpowiedź nie satysfakcjonuje. Uważają, że gmina uzdrowiskowa powinna zagwarantować sobie zdecydowanie skuteczniejsze narzędzia dla walki z kopciuchami. Takie, jak choćby te, które uruchomiły władze Podegrodzia i Starego Sącza, gdzie gminni urzędnicy kontrolują podejrzane paleniska w asyście policjantów z miejscowych rewirów. Do tematu „kopciucha” z Łomnicy-Zdroju jeszcze wrócimy, a dziś przypominamy, że władze województwa małopolskiego już dawno uruchomiły system dzięki któremu wszystkie podejrzenia związane ze spalaniem odpadów na terenie poszczególnych samorządów można zgłaszać bezpośrednio do służb wojewódzkich.

Wystarczy wejść na stronę https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/ i wysłać odpowiedni formularz, za pomocą którego mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie przejawy naruszenia prawa jeśli chodzi o spalanie odpadów.

Należy w nim podać datę i miejsce zdarzenia np. wskazać, gdzie spalano śmieci w piecu lub w innym miejscu. Można załączyć zdjęcia. Należy też podać swoje imię i nazwisko a wszystkie dane trafiają bezpośrednio na serwer prowadzony w ramach akcji zorganizowanej przez władze Małopolski – Małopolska w Zdrowej Atmosferze. Tu też można zgłaszać przypadki sprzedaży złej jakości węgla. Co dalej? Informacja natychmiast jest przekazywana do właściwych instytucji upoważnionych do przeprowadzenia kontroli. Wiemy też bezpośrednio od mieszkańców różnych zakątków Sądecczyzny, że i sądecka policja nie odmawia podjęcia interwencji, gdy odbierze sygnał, że jest uzasadnione podejrzenie, że ktoś spala śmieci. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: mieszkańcy Łomnicy-ZdrojuDziękujemy za przesłanie błędu