Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
01/03/2019 - 16:00

Wyścig po jeden procent. Dlaczego najlepiej obdarować podatkiem "lokalsów"?

Z każdym rokiem rośnie liczba Małopolan, którzy przekazują jeden procent z podatku dochodowego PIT na rzecz małopolskich organizacji pożytku publicznego. To efekt cyklicznej akcji urzędu marszałkowskiego „Zostaw 1% w Małopolsce”. Lokalnych organizacji, które można wesprzeć jest blisko osiemset.

Choć w tym roku zeznanie podatkowe wypełnia za nas urząd skarbowy, warto poświęcić chwilę, żeby sprawdzić czy oprócz ulg, poprawnie została również zaznaczona organizacja pożytku publicznego, na którą chcemy w tym roku przekazać jeden procent  W Małopolsce jest ich aż 760 organizacji. Warto więc wybrać jedną z nich!

Choć czasu na złożenie PIT jest jeszcze sporo, nie warto czekać na ostatnią chwilę. Przypomnijmy, że w tym roku od połowy lutego PIT jest dostępny na platformie www.podatki.gov.pl. Żeby go zobaczyć, wprowadzić ewentualne korekty i zaakceptować, wystarczy się zalogować przy użyciu profilu zaufanego, bądź kilku danych: numeru PESEL, kwoty przychodu z 2017 i jednej z kwot przychodu za 2018 rok.  

Czytaj też Fiskus ma pączkową schizofrenię. Co pączek, to inny podatek VAT. Poważnie!  

Po zalogowaniu  zyskujemy dostęp do zeznania, które wypełnia teraz urząd skarbowy. Nie oznacza to jednak, że nie  można wprowadzać w nim poprawek i modyfikacji. Platforma jest na tyle intuicyjna, że robi się to bez problemu.

Niektórzy mają wątpliwości, jak po zmianach można przekazywać  jeden procent na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego.

Jeśli w tym roku ktoś wypełnia PIT po raz pierwszy, pole przeznaczone na OPP jest puste. Należy więc  wybrać z listy numer KRS organizacji, którą chcą wesprzeć.  Warto pamiętać, że można wskazać cel szczegółowy, co często jest wymagane, jeśli chce się pomóc konkretnemu podopiecznemu danej fundacji.

Jeśli PIT wypełniany jest po raz kolejny, najprawdopodobniej automatycznie są już wpisane dane OPP, które jeden procent otrzymały w zeszłym roku. Jeśli w tym roku ktoś chce pomóc komuś innemu, wystarczy wybrać opcję „zmieniam organizację”, wpisać dane nowego OPP i zatwierdzić.

Czytaj Kiełbasa wyborcza czy superpomysł. Kto nie musi płacić podatków? 

Podatków nikt nie lubi płacić, ale skoro musimy się wywiązać z obowiązku wobec fiskusa, Warto przy okazji zrobić coś dobrego dla swoje swojego regionu i wesprzeć jednym procentem jedną z lokalnych organizacji pożytku publicznego. Są wśród nich stowarzyszenia, które realizują projekty kulturalne, edukacyjne, sportowe, historyczne, ekologiczne, prozdrowotne, a także sporo fundacji charytatywnych.

Robią wiele dobrego, ale w wyścigu po jeden procent przegrywają z wielkim ogólnopolskimi organizacjami, które mają fundusze na wielkie kampanie społeczne. Zachęcamy więc  lokalne organizacje i stowarzyszenia do korzystania z gościnnych łamów „Sądeczanina”

To, że Małopolanie chcą pomagać OPP widać też na podstawie danych urzędów skarbowych. Tylko w zeszłym roku mieszkańcy województwa przekazali na OPP ponad 67,5 mln złotych, z czego ponad 23 mln złotych trafiło do małopolskich organizacji.

[email protected] fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)