Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
16/01/2024 - 14:55

Wybory samorządowe 2024. Zobacz, kto zostanie radnym, prezydentem, burmistrzem i wójtem

Wybory samorządowe coraz bliżej. Premier Donald Tusk ogłosił już ich oficjalną datę. Jak wygląda ordynacja wyborcza? Ilu kandydatów dostanie mandaty? Czym różnią się wybory w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i większych? Czas przyjrzeć się zasadom wyborczej rozgrywki.

Wybory samorządowe 2024 

Znamy już datę wyborów samorządowych. Premier Donald Tusk ogłosił, że odbędą się 7 oraz 21 kwietnia. Rozpoczyna się zatem kampania wyborcza. Już za niecałe trzy miesiące udamy się do urn!

Przypomnijmy, że wybierać będziemy prezydentów/burmistrzów/wójtów oraz radnych. Według jakich zasad wszystko się odbywa? Czas na ich krótkie przybliżenie. 

Wybór prezydenta/wójta/burmistrza i radnych gminy

Najprościej sytuacja wygląda oczywiście w przypadku włodarzy miast i gmin. Zwycięzcą zostaje kandydat z największą ilością głosów. Jeśli żaden z nich nie uzyska powyżej 50 proc., czeka nas druga tura. Przechodzą do niej dwie osoby z najlepszym wynikiem.

Nieco inaczej jest w przypadku wyborów do rad. Tutaj mamy podział na gminy do 20 tysięcy mieszkańców (zarówno miejskie, jak i wiejskie) oraz powyżej 20 tysięcy. W przypadku tych pierwszych mamy okręgi jednomandatowe. Jest ich tyle, ile miejsc w radzie. Z każdego dostaje się do niej jeden kandydat.

Co w przypadku większych gmin? Tutaj mamy już okręgi wielomandatowe. Ich liczba zależy od wielkości (W Nowym Sączu mamy cztery okręgi). Przydział mandatów dokonywany jest według tego samego klucza, co w przypadku wyborów do Sejmu.

W pierwszej kolejności komitet musi zatem przekroczyć próg 5 procent. Następnie ilość głosów oddanych na komitet w danym okręgu dzieli się przez kolejne liczby naturalne (1,2,3,4 itd). Jeśli do wzięcia jest np. 5 mandatów, to przypadną pięciu najlepszym ilorazom. Do rady dostaną się osoby z najwyższymi wynikami z tych list. Dla przykładu: komitet X zgarnia trzy mandaty, które przypadną trzem osobom z największą ilością głosów.

Wybory do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego

W przypadku wyborów do rad powiatów okręgiem wyborczym jest jedna gmina. W okręgach można zgarnąć od 3 do 10 mandatów. W powiecie nowosądeckim wybieramy 29 radnych. Również tutaj obowiązuje metoda d’Hondta. Wszystko odbywa się więc analogicznie, jak w przypadku rad gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Obowiązuje tutaj również 5 procentowy próg wyborczy.

Identyczną sytuację mamy też przy wyborach do sejmiku. W Małopolsce liczy 39 radnych. Nasze województwo podzielone jest na sześć okręgów. Jeden z nich tworzą powiaty nowosądecki, limanowski i gorlicki. ([email protected], fot.: TK, MP)


Dziękujemy za przesłanie błędu