Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
26/05/2019 - 08:30

Wybory do europarlamentu 2019. Wybieramy 52 europosłów

W całym kraju odbywają się dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Swoich przedstawicieli wybieramy w 13 okręgach wyborczych. Głos można oddać od godziny 7 do 21. Oficjalne wyniki polskich wyborów powinniśmy poznać w poniedziałek późnym wieczorem lub we wtorek.

 - Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się zgodnie z planem, nie ma informacji o opóźnieniach - przekazał w niedzielę rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka. Podkreślił, że nie ma "niepokojących sygnałów" z południa Polski, gdzie w ostatnich dniach doszło do podtopień.  

Jak głosować? O czym trzeba pamiętać? Wyborca, który chce oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wrzucając kartę do urny najlepiej ją złożyć, aby zadrukowana strona była niewidoczna. To najważniejsze zasady. Ale o czym jeszcze warto wiedzieć?

Lokale wyborcze, które będą otwarte  do godziny 21 są zwykle  z tych samych miejscach, w których głosowaliśmy dotychczas np. w wyborach samorządowych, czy parlamentarnych. Warto jednak się upewnić i sprawdzić to jeszcze na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, w lokalnej prasie lub nawet na słupach ogłoszeniowych w okolicy.

Warunkiem udziału w głosowaniu jest ukończenie 18 roku życia najpóźniej w dniu wyborów. Tak więc w niedzielę będą mogły głosować osoby urodzone 26 maja 2001 roku lub wcześniej.

Jak informuje Państwowa komisja Wyborcza, wszystkie lokale zostały otwarte o godz. 7. Do tej pory nie odnotowano żadnych incydentów związanych z głosowaniem.

- Dzień wczorajszy oraz noc były bardzo spokojne - powiedzieli przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji. Przyznali, że zarówno dziś, jak wczoraj odnotowano  sporadyczne przypadki naruszenia ciszy wyborczej - 38 w skali kraju, w tym 18 przypadków zniszczenia banerów oraz 4 doniesienia o agitacji. Dziś rano doszło do incydentu w Olsztynie, gdzie przewodniczący jednej z komisji stawił się w niej pod wpływem alkoholu. Został odsunięty od zasiadania w komisji.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu