Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
13/04/2021 - 08:40

Wybili już 30 tysięcy sztuk drobiu na Sądecczyźnie. Jak walczyć z ptasią grypą?

Krasne Potockie, Biczyce na terenie samorządu chełmieckiego i Mystków w gminie Kamionka Wielka to te miejsca, w których na Sądecczyźnie zarejestrowano do dziś ogniska ptasiej grypy. Powiatowy Inspektor Weterynarii po raz kolejny przypomina, jakie obowiązują zasady podczas tego rodzaju epidemii.

O ptasiej grypie i jej konsekwencjach dla naszego regionu pisaliśmy wczoraj w publikacji Nowy Sącz: czy na Rynku Maślanym można sprzedawać drób i jajka?
Na Końskim Targu handlować drobiem – żywym i ubitym – oraz jajami nie można handlować już od kilkunastu dni. W Nowym Sączu – choć to miasto jest w strefie zagrożonej – już od wystąpienia grypy w Biczycach nadal nie podjęto takich decyzji w odniesieniu do Rynku Maślanego.

- Na Sądecczyźnie do tej pory wystąpiły trzy ogniska tej choroby. Około 30 tysięcy drobiu zostało zutylizowane – mówił z kolei na wczorajszym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki, który przewodniczył spotkaniu online.

Z kolei Mariusz Stein Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował do władz samorządowych miast i gmin o poinformowanie hodowców drobiu o zagrożeniu i przestrzeganiu wszystkich zasad stosowanych w takich sytuacjach.

Zobacz też: Musieli wybić kolejne kury! Ptasia grypa zaatakowała teraz Mystków

Przy okazji po raz kolejny przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.

Wybili już 30 tysięcy sztuk drobiu. Jak walczyć z ptasią grypą?

„Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekruacji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Za brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”. (oprac.: e.stachura@sadeczanin.info Fot.:. PSP Nowy Sącz - zdjęcia przedstawiają utylizację chorego drobiu w Krasnym Potockieminfo)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020