Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
17/02/2020 - 20:45

Wreszcie sprzątają z powiatówki niebezpieczne błoto z kopalni w Klęczanach

Są powody do radości – dziś gminne służby komunalne wzięły się w końcu za sprzątanie drogi powiatowej biegnącej przez Dolinę Smolnika w gminie Chełmiec. Błoto wywożone na autach, które przyjeżdżają po surowiec z kopalni Klęczany od lat zagrażało kierowcom.

Wreszcie sprzątają z powiatówki niebezpieczne błoto z kopalni w Klęczanach

Między innymi w ślad za interwencją portalu Sądeczanin pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z gminy Chełmiec od rana wzięli się za usuwanie błota i udrażnianie pozapychanych nim studzienek w drodze powiatowej biegnącej z Chełmca aż do granic powiatu limanowskiego.

Od wielu lat mieszkańcy gminy apelują do władz samorządowych i do władz należącej do samorządu kopalni KSS Klęczany o zainstalowanie myjki, dzięki której pojazdy transportowe wyjeżdżające z wyrobiska przed wjazdem na tę wyjątkowo uczęszczaną drogę mogłyby być z owego błota opłukiwane. Bez skutku. O szczegółach pisaliśmy m.in. w publikacji Posypią się mandaty i grzywny. Błoto z kopalni w Klęczanach to wykroczenie!

Wraz z mieszkańcami i radnym Stanisławem Kuzakiem poprosiliśmy o interwencję Powiatowy Zarząd Dróg, który jest właścicielem owej drogi. Z miejsca usłyszeliśmy deklarację, że w związku z tym, że zanieczyszczanie jezdni jest wykroczeniem, PZD poprosi o interwencję policję a ta będzie karać kierowców aut, z których zanieczyszczenie pochodzi. Szkopuł w tym, że to klienci kopalni i tym samym osoby najmniej odpowiedzialne za cały bałagan. Władze PZD uważały jednak, że gdy policja nałoży kilka mandatów czy grzywien, to owi kontrahenci zaczną poważnie zastanawiać się nad dalszym korzystaniem z usług kopalni. A na utratę klientów kopalnia sobie pozwolić nie może. Jednocześnie Powiatowy Zarząd Dróg wezwał do rozwiązania problemu również samą kopalnię.  

Jak widać na zdjęciach – wybieg okazał się skuteczny. Jest też być może szansa na to, że myjka jednak zostanie zakupiona i nie trzeba będzie absorbować sprzątaniem jezdni gminnych pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: FacebookDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)