Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 marca. Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
01/06/2021 - 08:10

Wiosna w Nadleśnictwie Nawojowa. Wkrocz do leśnego świata

Las to wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny świat przyrody. Świat zaczarowany. Wystarczy tylko do niego wkroczyć i to z aparatem fotograficznym. Taki wyjątkowy świat stoi otworem w Nadleśnictwie Nawojowa.

Zróżnicowane wiekowo i piętrowo drzewostany, w których obok siebie rosną jodły w przedziale wiekowym od kilku miesięcy, przez kilkanaście, kilkadziesiąt, aż do stu kilkudziesięciu lat to w lasach Nadleśnictwa Nawojowa nic nadzwyczajnego! Lasy te kryją także swoje małe tajemnice, które warto poznać. A jakie?

Te właśnie leśne tajemnice, unikatową faunę i florę nawojowskich lasów, jak również miejsca do rodzinnego wypoczynku będzie mógł zobaczyć zwycięzca konkursu fotograficznego dla dzieci ze szkół podstawowych. Jakiego?

Konkursu z Nadleśnictwem Nawojowa "Wiosna w lesie”. Jest on organizowany przez Fundację Sądecką i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Nawojowa.

Nie ma na co czekać. Wybierzcie się z rodzicami na wycieczkę do lasu.  Zabierzcie ze sobą aparat fotograficzny i …

Czekamy na przepiękne zdjęcia o tematyce leśnej (rośliny, zwierzęta, wypoczynek w lesie itp.) wykonane przez dzieci. Na zgłoszenia czekamy przez cały czerwiec (od 1 do 30 06). Zdjęcia należy przesyłać na adres: [email protected]

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: uczniowie klas 1-3, uczniowie klas 4-6, uczniowie klas 7-8.

Główną nagrodą w każdej kategorii jest wycieczka terenowa. Także w każdej kategorii zostaną przyznane po dwa wyróżnienia (dzieci otrzymają upominki od FS i Nadleśnictwa). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na portalu Sądeczanin 9 lipca. Opublikujemy też wszystkie zdjęcia. Będą one również dostępne na stronie Nadleśnictwa Nawojowa.

Regulamin konkursu - TUTAJ

 

A teraz kilka ciekawostek związanych z Nadleśnictwem Nawojowa.

  • Jest ono jednym z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Położone na południowy wschód od Nowego Sącza, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Słynie przede wszystkim z przepięknych jodłowych drzewostanów gęsto poprzecinanych górskimi potokami.
  • Lasy Nadleśnictwa Nawojowa są wyjątkowe za sprawą hrabiego Adama Stadnickiego, który prowadził w nich gospodarkę opartą na naśladowaniu przyrody. Ta koncepcja faworyzowała samoczynne odnowienie się lasu i zdecydowanie sprzyjała zachowaniu jego dobrej kondycji, naturalności i bioróżnorodności.
  • Potwierdzeniem unikatowości i wartości tych lasów są założone w latach 1906 i 1924 rezerwaty przyrody: „Łabowiec”, „Barnowiec” i „Uhryń”. Wszystko po to, aby chronić walory przyrodnicze. Ponadto, teren leśny administrowany przez nadleśnictwo udostępniony jest dzięki gęstej sieci dobrze utrzymanych dróg i szlaków. Część terenu Nadleśnictwa Nawojowa objęta jest Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, a cały teren znajduje się w obszarze Natura 2000.
  • Teren ten jest również atrakcyjny dla turystów. Nadleśnictwo Nawojowa przygotowało dla nich bardzo bogatą ofertę. Są przygotowane wiaty, w których można wypocząć. Dla osób ceniących bardziej aktywny wypoczynek, w sąsiedztwie wiat istnieją ścieżki edukacyjne.
  • Najnowsza ścieżka dydaktyczna „Tajemniczy świat owadów” dedykowana jest głównie dla najmłodszych (ale nie tylko). Znajdują się na niej owady w skali makro. Warto wybrać się na nią będąc w wiacie Feleczyn. Przez lasy Nadleśnictwa Nawojowa przebiegają także trasy piesze, rowerowe, szlaki PTTK, trasy narciarskie oraz szlak konny. Wyznaczona jest także strefa do uprawiania aktywności typu bushcraft i surviwal.
  • Przy odrobinie szczęścia możemy w nawojowskich lasach zobaczyć głuszca, który jest ogromną rzadkością w skali kraju i jednocześnie swoistą wizytówką nadleśnictwa w dziedzinie ochrony przyrody. Występują tu także inne, liczne gatunki ptaków i zwierząt, dla których naturalnym środowiskiem jest las. ([email protected]), fot. arch. Nadleśnictwo Nawojowa.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu