Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
02/04/2019 - 10:05

Wiosna Biedronia idzie po mandaty do Brukseli. Na kogo postawili w Nowym Sączu

Partie polityczne zwierają szyki przed wyborami do Europarlamentu. Czy Sądecczyzna będzie mieć swoich przedstawicieli w Brukseli? Prawo i Sprawiedliwość politykom z Sądecczyzny dało dwa miejsca na liście. Na kandydata z Nowego Sącza stawia też ugrupowanie Roberta Biedronia.

Poseł Arkadiusz Mularczyk i Barbara Bartuś powalczą o mandat w Eurowyborach z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym swoim zasięgiem Małopolskę i Świętokrzyskie. Wyborczą lokomotywą ma być wicepremier Beata Szydło.

Czytaj też Dlaczego PiS nie wziął pana na listę do Brukseli? Pytamy posła Janczyka

Do wyborczej ofensywy szykuje się też Wiosna, nowe polityczne ugrupowanie założone przez związanego do niedawna z Ruchem Palikota Roberta Biedronia, który w Małopolsce w roli „jedynki” obsadził Macieja Gdulę, socjologa i nauczyciel akademickiego. Gdula jest doradcą Biedronia i pomysłodawcą nazwy partii. Na drugim miejscu znalazła się Małgorzata Marenin, kielecka działaczka na rzecz praw kobiet, koordynatorka Wiosny w świętokrzyskim.

- Wszystkie sondaże pokazują, że ten jeden mandat dla Wiosny w Krakowie i Kielcach jest, ale my walczymy o kolejny - drugi mandat – mówił Robert Biedroń podczas prezentacji kandydatów do Europarlamentu.

Wiosna stawia też na Nowy Sącz. Siódme miejsce na liście dostał Jakub Bocheński, który swego czasu zakładał lokalne struktury Ruchu Palikota. W 2014 roku bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych na radnego z list Koalicji Nowosądeckiej. Bocheński ma 27 lat. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Kto jeszcze powalczy o Europarlament razem z Wiosną Biedronia? Na trzecim miejscu znalazł się Tomasz Terlecki z Krakowa, czwarte zajmuje Anna Noworyta z Trzebini, a piąte Jacek Jabłoński z Tarnowa. Na liście jest Bogusława Długosz z Zagnańska i Maria Wilczyńska z Wieliczki. Listę zamykają krakowianie Tomasz Leśniak i Lilija Twardosz.

[email protected] fot. JB, IMDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe