Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
04/01/2019 - 17:40

Wieś Chełmiec przed kolejną szansą na miasto! Decyzję klepnął premier

Ledwo dziś napisaliśmy krótkie podsumowanie pełnej błędów historii starań by Chełmiec został miastem od 1 stycznia 2019 roku, a już musimy donieść, że jest dokument, w którym rząd daje Chełmcowi następną szansę i nadaje rozporządzeniu brzmienie, że sołectwo zostanie miastem od…1 stycznia 2020 roku!

O tym, że jeszcze w połowie grudnia MSWiA miało wątpliwości, czy Chełmiec ma zostać miastem – w ślad za zmianą pierwotnych rozporządzeń w tej sprawie – pisaliśmy w publikacjach Dlaczego Chełmiec nie będzie miastem? I kto za tym tak naprawdę stoi?

Wszystko wskazywało na to, że tym razem że Chełmiec nie dostanie następnego terminu, odroczenia w tej sprawie. A tu nagle zaskakujący zwrot w sprawie – dokładnie 27 grudnia zapadła podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja, że Chełmiec zostanie miastem, ale od… 1 stycznia 2020 roku. Czyli, że wszystkie procedury znów jedynie oddalają się o rok.

Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane 29 grudnia 2018 roku w dzienniku ustaw pod pozycją 2463. W opublikowanym dokumencie na platformie ISAP nie ma już żadnej wzmianki o konsultacjach społecznych. Ale te utrzymane są w mocy w ślad za całością dokumentu przyjętego w grudniu 2018 roku w sprawie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin.

Po raz kolejny - decyzja rządu jest dla wszystkich w gminie zaskoczeniem. I tym razem strona rządowa nie poinformowała bezpośrednio władz i zarządu - mamy tu na myśli radnych - gminy o zmianie stanowiska w sprawie.

Es [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)