Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
15/03/2021 - 11:50

Wiemy jakie nazwiska są najpopularniejsze w Nowym Sączu i ile osób je nosi

Michalik, Leśniak i Nowak. To trzy najpopularniejsze nazwiska w Nowym Sączu. Jeśli ktoś chciałby dokonać jego zmiany musi zapłacić 37 zł. Mimo to niewiele osób się na to decyduje. Jak informuje Urząd Stanu Cywilnego, w ostatnim czasie nie odrzucono również żadnego wniosku o nadanie dziecku imienia.

Niedawno pisaliśmy w jakich sytuacjach w Gorlicach najczęściej dochodzi do zmiany nazwisk. Zadaliśmy to pytanie również sądeckim urzędnikom. Zaskoczenia nie było. Najczęstszym powodem takiego wniosku są rozwody, po których współmałżonek wraca do nazwiska rodowego. Nie są to jednak jedyne sytuacje.

- Zdarzają się też zmiany nazwisk, które mogą uchodzić za ośmieszające oraz zmiany uzasadnione różnorakimi przeżyciami osobistymi. Najczęściej wybierane są nazwiska rodzinne. Bardzo rzadko zdarzają się zmiany na nazwiska zupełnie nie związane rodzinnie z daną osobą – informuje sądecki Urząd Stanu Cywilnego.

Koszt takiej zmiany to stała opłata skarbowa wynosząca 37 zł. W poprzednim roku były 23 tego typu wnioski. Jak się okazuje, najwięcej w mieście jest Michalików (606 osób nosi to nazwisko), Leśniaków (521) i Nowaków (500).

Co ciekawe, urząd nie odrzucił żadnego wniosku o nadanie dziecku imienia. Rodzice w Nowym Sączu, są zatem bardzo przywiązani do tradycji.

- Staramy się być urzędem przyjaznym, ale oczywiście wszystko zawsze musi mieścić się w granicach prawnie dopuszczalnych. Nadmieniam jednak, że rodzice wykazują się zdrowym rozsądkiem i nie ma żądań nadawania imion wykraczających poza granice prawa – informuje Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Sączu

Podziel się z nami opinią: Gdzie są granice Sądecczyzny? Czekamy na wasze opinie

Kierownik odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli są w formie zdrobniałej, mają charakter ośmieszający, nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć. - W takiej sytuacji kierownik wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o  wyborze imienia z urzędu – dodają urzędnicy. ([email protected], fot.: Iga Michalec)







Dziękujemy za przesłanie błędu