Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/09/2020 - 16:45

Wiecie co to za grzybowy „cudak”? Ale nie tylko tym Was zaskoczymy

Widzicie tego grzyba na zdjęciu? Wiecie co to za „cudak”? A spodziewalibyście się, że jest jadalny? Nasz Czytelnik natknął się na niego w lesie w okolicy miejscowości Podole-Górowa.

Wiecie co to za grzybowy „cudak”? Ale nie tylko tym Was zaskoczymy

Widzicie tego grzyba na zdjęciu? Wiecie co to za „cudak”? A spodziewalibyście się, że jest jadalny? Nasz Czytelnik natknął się na niego w lesie w okolicy miejscowości Podole-Górowa w gminie Gródek nad Dunajcem.

Przeciętny amator grzybów, zbierania grzybów we własnym zakresie, zwyczajowo trzyma się sztandarowej zasady: zbieramy grzyby z gąbką pod kapeluszem a grzyby z blaszkami traktujemy jako niejadalne, w domyśle - trujące. Bardziej odważni twierdzą, że grzyba można też lekko nagryźć, tylko po to, żeby poczuć jego smak i jak okaże się gorzki, to go natychmiast wyrzucić i przepłukać usta wodą. Wyjątek stanowią kurki – te rozpoznać umie chyba każdy.

Zobacz też: Cicha wojna o miejsce parkingowe. Sądeckie osiedle ma ubaw po pachy

Ale co z takimi grzybowymi „cudakami” jak na zdjęciu zrobionym przez naszego Czytelnika? Pan Ryszard znalazł go w lesie w okolicach miejscowości Podole-Górowa. I z przekonaniem twierdzi, że to grzyb jadalny. - Jola - moja żona , która nauczyła mnie rozpoznawać grzyby, kiedyś na grzybobraniu mi go pokazała, ale w innym lesie. Jej mama przygotowywała z nich posiłek w domu rodzinnym – opowiada.

Okazuje się też, że ów grzyb ma aż 11 nazw! Najpopularniejsza brzmi - kozia broda, ale równie często słychać też określenie to siedziuń sosnowy. Kozia broda z racji wyglądu, a siedziuń, bo grzyb jest z rodziny siedziuniowatych a rośnie najczęściej na pniach drzew iglastych, sosen szczególnie.

Kolejna ciekawostka jest taka, że w bardzo wielu krajach grzyb ten jest pod ochroną a dodatkowo jest – podobnie jak raki w rzekach – wyznacznikiem czystości lasów. Dajcie znać, jak znajdziecie takiego, bo w lasach Sądecczyzny kozie brody są ogromną rzadkością. ([email protected] Fot.: Czytelnik)







Dziękujemy za przesłanie błędu