Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/01/2022 - 20:00

Wichura w regionie: połamane drzewa, uszkodzone dachy, brak prądu [ZDJĘCIA]

Potwierdziły się prognozy mówiące o porywistym wietrze. W nocy z soboty na niedzielę strażacy kilkukrotnie wyjeżdżali, by usuwać skutki wichury. Połamane drzewa, w niektórych przypadkach blokowały drogi i zagrażały domom. Wiatr daje się we znaki również w ciągu dnia. Występują przerwy w dostawie prądu.

[Stan na 19:00]

Żywioł nie odpuszcza. Przez cały dzień trwało usuwanie skutków wichury, których niestety wciąż przybywało. Poza drzewami, które blokowały drogi, dochodziło również do uszkodzenia dachów i zerwania linii energetycznych. W powiecie nowosądeckim strażacy najwięcej interweniowali w gminie Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna i Korzenna. Drzewo zostało też powalone w Nowym Sączu na ul. Bulwar Narwiku. Przez chwilę ruch w tamtym rejonie był mocno utrudniony.

W powiecie limanowskim strażacy od godziny 5 rano zanotowali łącznie 53 zdarzenia. Praktycznie wszystkie były związane z usuwaniem skutków wichury. Oprócz tego musieli również m.in. zapewnić, za pomocą agregatów prądotwórczych, zasilane respiratorów chorym w Zawadce.

W powiecie gorlickim przez cały dzień były 22 zdarzenia związane z usuwaniem powalonych drzew z dróg. Strażacy czterokrotnie wyjeżdżali do połamanych linii energetycznych i słupów telekomunikacyjnych. Oprócz tego uszkodzonych zostało 5 dachów na budynkach gospodarczych i 1 na domu. W związku z intensywnymi opadami śniegu mocno utrudniony jest przejazd do polsko-słowackiego przejścia granicznego w Koniecznej. Droga jest biała.

Prądu nie ma w miejscowościach - Bilsko, Krynica, Polany, Berest, Mochaczka Wyżna, Naściszowa, Wielopole, Limanowa, Lipowe, Stara Wieś, Kamienica, Zbludza, Wilkowisko, Podłopień oraz w części osiedla Helena w Nowym Sączu.

[Stan na 14:00]

Strażacy cały czas notują bardzo dużo zdarzeń związanych z intensywnymi podmuchami wiatru. Dużo powalonych drzew było w gminie Korzenna (w  Janczowej, Łyczanej, Wojnarowej, Lipnicy Wielkiej) oraz Gródku nad Dunajcem. W kościele w Siedlcach uszkodzony został fragment poszycia dachowego. Strażacy szybko ponownie go jednak przymocowali.

Na terenie powiatu gorlickiego od godziny 7 rano usuniętych zostało 13 drzew, które blokowały drogi. Oprócz tego, na pięciu budynkach gospodarczych oraz w jednym domu i sklepie wichura uszkodziła dachy. Zerwana została również linia energetyczna.

Na Limanowszczyźnie strażacy usuwali powalone drzewa w Wilkowisku, Janowicach, Mordarce czy Owieczce. W Stroniu uszkodzony został dach na budynku. W samej Limanowej wiatr przewrócił choinkę, która stała na rynku. To już drugi taki przypadek w tegorocznym okresie świątecznym. 

Prądu nie ma w miejscowościach - Grodek nad Dunajcem, Grybów, Biała Niżna, Kamionka wielka, Witowice górne (powiat nowosądecki), Staszkówka, Dominikowice (powiat gorlicki), Kamionka Mała, Kasinka Mała, Mszana Dolna, Zawadka (powiat limanowski). 

Nad Polskę nadciągnęła wichura. Bardzo mocno wieje także w naszym regionie. O tym, że może być niebezpiecznie informowały nas już w sobotę alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Niestety, prognozy się potwierdziły.

Za nami bardzo wietrzna noc. Nie jedna osoba, przy tak hałasującym wietrze miała zapewne problemy ze spaniem. Nie obyło się również od interwencji straży pożarnej. Usuwanie skutków wichury było tak naprawdę jedynymi nocnymi wyjazdami.

Największym zagrożeniem były powalone drzewa, które blokowały przejazd drogami gminnymi i powiatowymi. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Lipnicy Wielkiej, Krużlowej Wyżnej, Łososinie Dolnej, Woli Kosnowej, Kamiannej, Zabrzeży, Marcinkowicach. Bartkowej Posadowej. Ponadto w Brzeznej wiatr poderwał dachówki z budynku gospodarczego.

- Dzisiejszego poranka nasza jednostka została zadysponowana na przysiółek Zalesie do powalonego drzewa na drodze gminnej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu drzewa z jezdni za pomocą pił spalinowych. Usunięte zostało również jedno drzewo, które było niebezpiecznie pochylone nad jezdnią i zagrażało poruszającym się po drodze – relacjonują strażacy z OSP Lipnica Wielka.

W powiecie limanowskim, straż w nocy interweniowała głównie w gminie Jodłownik. Wiatr powalił drzewa w miejscowościach - Szyk, Słupia, Krasne-Lasocice i Wilkowisko. Podobnie było na terenie powiatu gorlickiego w Łużnej i Siedliskach. W Biesnej drzewo spadła na maskę samochodu, ale nikt nie ucierpiał.

Skutki wichury widoczne są również w samym Nowym Sączu. Na ulicach jest wiele liści i innego rodzaju niewielkich gałęzi „niesionych” przez wiatr. Na wielu podwórkach przewrócone są kosze na śmieci czy doniczki.

Przerwy w dostawie prądu występowały rano w Wielopolu, Naściszowej, Lipnicy Wielkiej (powiat nowosądecki), Staszkówce i Dominikowicach (powiat gorlicki), Kamienicy, Gruszowcu, Kamionce Małej, Kasinie Wielkiej, Tymbarku, Podłopieniu i Dobrej (powiat limanowski).

Alert RCB obowiązuje również w niedzielę. Porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 130 km/h. ([email protected], fot.: OSP Lipnica Wielka, OSP Szalowa, OSP Korzenna-centrum)

Skutki wichury na Sądecczyźnie




Porywisty wiatr sieje w całym regionie spustoszenie. Strażacy walczą z jego skutkami. (fot.: OSP Lipnica Wielka, OSP Siedlce, OSP Biecz, OSP Gródek nad Dunajcem, ospkorzenna.pl, OSP Korzenna-Centrum, OSP Moszczenica, OSP Łososina Dolna, OSP Biecz, OSP Szalowa, OSP Wilkowisko, OSP Krużlowa Wyżna, PSP Nowy Sącz)






Dziękujemy za przesłanie błędu