Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
01/08/2017 - 08:40

Wiadukt na Zielonej: w październiku rusza wielka przebudowa

W październiku rusza przebudowa najbardziej newralgicznego wiaduktu kolejowego na ulicy Zielonej w Nowym Sączu. Wartość inwestycji Polskie Linie Kolejowe szacują na 3,8 miliona a finał prac zapowiadany jest na czerwiec 2018 roku. Ale to dopiero początek rewolucji kolejowej na linii Tarnów – Muszyna.

- Sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd samochodów pod obiektem umożliwią 2 pasy ruchu o szerokości po 3 metry. Łatwiejsze i wygodniejsze przemieszczanie się mieszkańców w rejonie ulicy Zielonej zapewnią dwa dwumetrowe chodniki - podkreślała  Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już w marcu.

Wtedy mówiono o zakończeniu prac już w kwietniu 2018. Dziś jako termin finału prac PLK wskazuje połowę wspomnianego roku.

Zakres prac obejmie również budowę nowych podpór i konstrukcji przęseł, przebudowę układu torów oraz zabudowę rozjazdu, który zastąpi 3 dotychczasowe a także przebudowę innych urządzeń, kolidujących z modernizacją wiaduktu, jak np. kabli energetycznych, teletechnicznych, sieci trakcyjnej.

Zobacz też: Nowy wiadukt na Zielonej: dwa pasy ruchu o szerokości 3 metrów i dwa 2-metrowe chodniki

- Prace zaplanowano od października do połowy 2018 r. Ich wartość to  3,8 mln zł – brzmi fragment oficjalnego komunikatu, który dziś wpłynął do naszej redakcji.

Pełną parą trwają już za to remonty na odcinku od Grybowa do Kamionki Wielkiej. - W lipcu wykonawca zdemontował już stary tor i rozpoczął przygotowania do układania podkładów. Na stacji Ptaszkowa i przystanku Mszalnica trwają prace przy peronach - informuje PLK.

 W ramach tej samej inwestycji kolej przebudowuje 22 przejazdy Gdzie?  Między innymi w Grybowie, Ptaszkowej, Białej Wyżnej, Mszalnicy.

Zobacz też: Janko Ryzykant! Tir pod wiaduktem kolejowym

Za to w Grybowie, Siołkowej, Kamionce Wielkiej zmodernizowane zostaną kolejne wiadukty.

- Przebudowanych zostanie także 26 innych obiektów inżynieryjnych. Prace na trasie Tarnów – Muszyna, obejmą łącznie ok. 19 km torów. Planowane są do końca 2018 r. Prace na linii kolejowej na odcinku Grybów – Kamionka Wielka są warte 47 mln zł (netto).

- Dwa zadania inwestycyjne tj. dotyczące odcinka Grybów – Kamionka oraz wiaduktu w Nowym Sączu, realizowane są w trybie „projekt i budowa”, w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna” i  finansowane ze środków budżetowych. Ich łączna wartość to ponad 50 mln zł netto. Zasadniczym celem prac jest zwiększenie kolejowej dostępności regionów atrakcyjnych turystycznie – podsumowują przedstawiciele kolei.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu