Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
16/11/2021 - 10:50

Wezwali w Sączu chłopaków i dziewczyny. Sprawdzali czy nadają się do wojska

Czasy obowiązkowej służby w armii odeszły do historii. Pobór do wojska został zastąpiony kwalifikacją wojskową. Przez trzy miesiące Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Sączu sprawdzała kto nadaje się, by iść w kamasze. Na wezwanie musieli się stawić młodzi ludzie płci obojga. Panie stanowiły mniejszość.

Czytaj też Przemówienie z Nowego Sącza na całą Polskę. Zszokowani słowami Ludomira Handzla

Obecna kwalifikacja wojskowa to już nie osławiony pobór. Od stycznia 2008 roku, czyli nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony zostały zawieszone komisje poborowe. Ich miejsce zajęły komisje lekarskie. 

W tym roku w  Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu  musieli się stawić mężczyźni urodzeni w 2002 roku, także ci, którzy przyszli na świat w latach 1997-2001, jednak nie mieli  określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz ci   urodzeni w latach 2000-2001, uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia czyli z kategorią B.  

Przed komisję lekarską zostały też wezwane przedstawicielki płci pięknej. To kobiety urodzone w latach 1997-2002,  które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Musiały się też  stawić panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię. W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu były też młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby.

Czytaj  też Jego ostatnia wizja się spełniła. Potworna przepowiednia Jackowskiego 

Jaki jest sądecki bilans sprawdzania tego, kto  nadaje się  kamasze?  Na wezwanie stawiło się 2448 mężczyzn i 70 kobiet. Jakie sankcje karne czekają tych, którzy nie stawili się  przed oblicze wojskowej  komisji lekarskiej?  Grozi za to grzywna przymuszenia, albo przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.(jagienka.michalik@sadeczanin,info) fot. MONDziękujemy za przesłanie błędu