Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
14/02/2018 - 17:15

Walentynki w Środę Popielcową. Jak ma wybrnąć z tego katolik?

Od rana sądeckie kościoły wypełniły się tymi, którzy w Środę Popielcową przyszli posypać głowy popiołem. To dzień głębokiej refleksji nad współczesnym, zagonionym życiem. Niezależnie od tego co osiągniemy, kim jesteśmy i tak zamienimy się kiedyś w garść prochu. Warto o tym pamiętać. Choćby raz w roku.

Wierni Kościoła katolickiego rozpoczynają dziś 40-dniowy Wielki Post. Po okresie karnawału, nastaje czas zadumy i refleksji, który ma nas przygotować do najważniejszych w całym roku liturgicznym świąt wielkanocnych.

Czytaj też: Co krakowscy naukowcy odkryli w mózgach katolików?

 Środa Popielcowa nie zobowiązuje nikogo do uczestnictwa we mszy świętej. Mimo to od samego rana świątynie na  Sądecczyźnie pełne są wiernych. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w dzielnicy Zawada już na pierwszym nabożeństwie o godzinie szóstej rano szczelnie wypełniony był przede wszystkim przez tych, którzy przyszli się pomodlić jeszcze przed pracą.

- Ta religijna uroczystość ma szczególny charakter - mówią ci, którzy dziś z samego rana przyszli się pomodlić. - Niezależnie od tego co osiągniemy, kim jesteśmy i tak zamienimy się kiedyś w garść prochu. Warto o tym pamiętać. Choćby raz w roku.To taki moment, w którym na chwile zatrzymuję się w swoim bardzo zagonionym życiu. 

Ale w tym zagonieniu warto też pamiętać o miłości, która jest przecież w życiu najważniejsza.  Środa Popielcowa,  splata się dziś ze świętem zakochanych, którym marzy się pewnie romantyczna kolacja.  Czy to da się pogodzić?

- Jeśli jesteśmy katolikami, najlepiej w tym dniu posypać głowę popiołem, iść na mszę świętą i  pomodlić się o udany, szczęśliwy związek. Niewyklucia się to wcale ze zjedzeniem dobrej kolacji. Przecież w Środę Popielcowa można raz najeść do syta, oczywiście z zachowaniem postu. Ale przecież jest tyle smacznych bezmięsnych potraw - radzi  ksiądz Tomasz z jednej z lokalnych parafii.

Czytaj też Walentynkowy konkurs dla romantyków. Wyznajcie miłość w najprawdziwszym, ręcznie pisanym, wysłanym pocztą liście

Choć obchodzone dziś Walentynki uchodzą za świecki zwyczaj, to przecież ten dzień dla katolików jest wspomnieniem chrześcijańskiego biskupa i męczennika Świętego Walentego, który żył w trzecim wieku.  Z jego postacią łączy się bardzo romantyczna historia.   Wedle przekazu cesarz Klaudiusz II Gocki zakazał ożenku mężczyznom w wieku 18-37 lat. Mieli być przez to  lepszymi żołnierzami. Zakaz ten regularnie miał łamać właśnie biskup Walenty, który dalej odprawiał śluby. Potem sam zakochał się w niewidomej kobiecie. Cesarz kazał go zabić. W przeddzień egzekucji, które dokonano 14 lutego 269 roku,  Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego".

jagienka.[email protected] fot.J.MDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)