Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
15/08/2019 - 07:00

W trumnie znaleźli kwiaty i zioła. Wierni świętują dzisiaj Wniebowzięcie Maryi

Katolicy obchodzą dzisiaj Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ta uroczystość nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Jest to jedna z największych uroczystości ku czci Maryi w Kościele katolickim.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt kościelnych. Swoim początkiem sięga już V wieku. W 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat Wniebowzięcia NMP, zgodnie z którym Maryja została wzięta z duszą i ciałem do nieba i tam została ukoronowana na Królową.

W Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki o śmierci Maryi, dlatego dogmat ten nie jest uznawany przez protestantów.  Katolicy jednak już od początków Kościoła obchodzili Wniebowzięcie NMP.

W jednym z apokryfów jest opisana śmierć Maryi. Gdy Matka Boska umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli jej ciało w trumnie, ale św. Tomasz spóźnił się. Gdy dotarł wreszcie na miejsce, chciał zobaczyć ciało Maryi. Gdy otworzyli trumnę, nie było w niej ciała Najświętszej Maryi Panny, a jedynie pachnące lilie i inne kwiaty i zioła.

Święto Wniebowzięcia NMP przypada w połowie sierpnia, a więc w czasie zbiorów i dożynek. W tym dniu wierni przynoszą na mszę św. bukiety ziół i kwiatów, które kapłan uroczyście błogosławi. Jest to gest podziękowania Bogu za pierwsze plony. Poświęcone bukiety wierni przynoszą do domów i zasuszają. Mają one chronić domowników przed chorobami  i przynosić błogosławieństwo rodzinie.

15 sierpnia w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Zamknięte są także sklepy. Msze święte w kościołach będą odprawiane w porządku niedzielnym.

RG, Fot. Ilustracyjna Sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu