Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
02/05/2021 - 09:05

W szpitalach w Małopolsce będzie więcej łóżek dla chorych nie na COVID-19

Liczba pacjentów chorujących na COVID-19 w Małopolsce spadła poniżej dwóch tysięcy osób. To o ponad tysiąc mniej, od rekordu, który padł w województwie szóstego kwietnia. Wtedy odnotowano 3051 pacjentów covidowych. - Czujemy oddech ulgi – mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Czytaj także: Raport COVID-19: coraz mniej nowych zakażeń w Małopolsce

Powoli zaczyna się też normować sytuacja, jeśli chodzi o obłożenie łóżek respiratorowych w małopolskich szpitalach. Trzynastego kwietnia zajętych było jeszcze 413 takich łóżek. Obecnie jest ich ponad trzysta.

Małopolska jest już w zupełnie innym punkcie walki z trzecią falą epidemii, ale nikt, jak podkreśla wojewoda nie może czuć się zwolniony z odpowiedzialności.

- Apeluję o dyscyplinę. To moment przełomu. Wychodzimy z trzeciej fali, a zarazem – jeśli dostawcy szczepionek dotrzymają zobowiązań – przyspieszymy ze szczepieniami – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Poprawiła się też sytuacja w Małopolsce, jeśli chodzi o zużycie tlenu. Jeszcze niedawno te wartości oscylowały wokół 63 ton tlenu na dobę, a obecnie, według ostatniego raportu, liczba ta spadła już do 44 ton na dobę.

W Małopolsce unormowała się też sytuacja jeśli chodzi o wyjazdy karetek. Zmniejszyła się zajętość w izolatorium. Ostatni raport mówi o 14 osobach, które korzystają z tego obiektu. U szczytu III fali było to ponad dwukrotnie więcej.

Także w Domach Pomocy Społecznej działających w województwie jest mniej zakażeń. Obecnie jest sześcioro zakażonych mieszkańców. Maksymalnie w ostatnim okresie zakażonych było 28 mieszkańców DPS-ów.

- Dzięki szczepieniom skala zakażeń w DPS-ach była zupełnie inna niż jesienią 2020 r. To okazało się niezwykle istotne, że decyzją polskiego rządu podopieczni tych placówek zostali zaliczeni do grupy priorytetowej. Zdążyliśmy przed trzecią falą. Wiem, jak to ważne dla rodzin tych osób. Z pewnością czuły się one spokojniejsze, wiedząc, że ich bliscy są bezpieczni, mimo że dane epidemiczne nie pozostawiały złudzeń co do siły epidemii – wskazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Stabilizowanie się sytuacji covidowej w Małopolsce przekłada się także na „uwalnianie” łóżek dla pacjentów z COVID-19. Liczby mówią same za siebie.

Wojewoda Łukasz Kmita podjął decyzję o „odmrożeniu” blisko tysiąca łóżek covidowych do 10 maja. W tej liczbie są 84 łóżka OIOM/respiratorowe.

- To niezwykle ważne. Zabiegi u pacjentów niecovidowych będą mogły być wykonywane w jeszcze szerszym zakresie, choć na każdym etapie epidemii robiliśmy wszystko, aby zachować w tym zakresie równowagę – dodaje wojewoda.

Wśród kolejnych wydanych decyzji zmniejszających liczbę łózek covidowych są:

 • Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie – zmniejszenie o 10 łóżek i 2 łóżka OIOM – od 28 kwietnia,
 • Szpital im. Chałubińskiego w Zakopanem – zmniejszenie o 20 łóżek – od 4 maja,
 • Szpital im. Rydygiera w Krakowie – zmniejszenie o 5 łóżek OIOM – od 29 kwietnia,
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie – zmniejszenie o 64 lóżka – od 30 kwietnia,
 • Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie – zmniejszenie o 30 łóżek dla potwierdzonych i 8 łóżek OIOM – od 30 kwietnia,
 • Szpital im. Szczeklika w Tarnowie – zmniejszenie o 3 łóżka dla dzieci, 11 łóżek dla dorosłych oraz 5 OIOM – od 4 maja,
 • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II – zmniejszenie o 16 łóżek OIOM – od 4 maja,
 • Szpital im. Dietla w Krynicy-Zdroju – zmniejszenie o 15 łóżek – od 4 maja,
 • Szpital im. Żeromskiego w Krakowie – zmniejszenie o 26 łóżek i 7 łóżek OIOM – od 4 maja,
 • Szpital im. Śniadeckiego w Nowym Sączu – zmniejszenie o 28 łóżek i 6 łóżek OIOM – od 4 maja,
 • Szpital w Miechowie – zmniejszenie o 10 łóżek – od 4 maja,
 • Szpital w Proszowicach – zmniejszenie o 12 łóżek – od 4 maja,
 • Szpital w Wadowicach – zmniejszenie o 27 łóżek – od 10 maja.

Opr. i.michalec@sadeczanin.info, fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku