Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
09/06/2018 - 14:30

W szpitalach jest jeszcze 11 poszkodowanych w wypadku w Tenczynie [AKTUALIZACJA]

W szpitalach na terenie Małopolski oraz Śląska pozostaje jeszcze jedenaście osób (5 dorosłych i 6 dzieci), które ucierpiały podczas wczorajszego zderzenia autokaru, samochodu ciężarowego i auta osobowego w Tenczynie na zakopiance.

Dzisiaj odbyło się w Krakowie, zwołane przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone wypadkowi, który wczoraj wydarzył się na drodze krajowej nr 7 w Tenczynie w powiecie myślenickim.

W tej miejscowości zderzyły się trzy pojazdy – autokar wiozący dzieci z Zakopanego do Warszawy, tir oraz samochód osobowy. W wypadku uczestniczyło 49 osób, w tym 6 dorosłych i 43 dzieci. 

Zobacz także: Wypadek na zakopiance. 46 rannych, głównie dzieci [AKTUALIZACJA]

Dzisiaj wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z wszystkimi służbami ratowniczymi, które brały udział w działaniach ratowniczych i je koordynowały.

Akcja ratownicza trwała wiele godzin. Wzięło w niej udział 43 policjantów, osiemnaście zastępów ratowników PSP i OSP, 8 zespołów ratownictwa medycznego, 4 śmigłowce LPR i 1 śmigłowiec wojskowy.

- Najistotniejsza informacja jest taka, że wszyscy poszkodowani mają zapewnioną profesjonalną i wszechstronną pomoc, w tym opiekę psychologiczną. Dzieci są bezpieczne. Służby podjęły działania bardzo szybko, co pozwoliło sprawnie przetransportować poszkodowanych do szpitali. Byliśmy w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a także lokalnemu samorządowi i mieszkańcom, którzy wykazali się gościnnością i troską – powiedział dzisiaj wojewoda Piotr Ćwik.

Uczestnicy wypadku są nadal objęci pomocą psychologiczną.

Dzisiaj rano w siedmiu szpitalach (w 6 na terenie Małopolski i w jednym w Katowicach) przebywało jeszcze dwadzieścia poszkodowanych osób.

- Jedna osoba jest w stanie ciężkim, pozostałe mają urazy i obrażenia typowe dla wypadków komunikacyjnych – informowała dzisiaj przed południem w komunikacie przesłanym do mediów dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. - Jeśli chodzi o stan chorych, to trzeba podkreślić, że sytuacja jest dynamiczna. Liczba hospitalizowanych osób będzie się zmieniała.

Jak się okazuje część osób już opuściła szpitale. Obecnie przebywa w nich 11 poszkodowanych (5 dorosłych i 6 dzieci).

Zakopianka została odblokowana dopiero po 13 godzinach.

- Na miejscu wypadku zostały wczoraj przeprowadzone oględziny miejsca zdarzenia – powiedziała portalowi Sądeczanin.info nadkom. Katarzyna Cisło, z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Będą wykonywane oględziny samochodów. Wczoraj policjanci przesłuchali już część świadków. Dzisiaj przesłuchane są kolejne osoby.

Zostały zabezpieczone tachografy z rozbitych pojazdów. Kierowcy uczestniczący w tym zdarzeniu, jak informuje policja, byli trzeźwi. Jeszcze nie zostali przesłuchani, bo nie pozwala na to ich stan zdrowia. Okoliczności, jak doszło do tego wypadku będą ustalane przez śledczych.

Postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Myślenicach pod nadzorem tamtejszej prokuratury.

[email protected], Fot. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.Dziękujemy za przesłanie błędu