Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
13/11/2018 - 17:20

W Rdziostowie pamiętają o patriotach. Odnowili grób i modlili się za zmarłych

W Rdziostowie pamiętali o wielkich patriotach. Odnowili grobowiec, w którym znajdują się szczątki śp. Zofii Czarnoty-Bojarskiej oraz Wojciecha Winka.

Cmentarz w Rdziostowie to miejsce szczególnej pamięci historycznej na mapie Sądecczyzny. Znajdują się tam groby Polaków i Żydów, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Większość Polaków została już ekshumowana. Na cmentarzu wciąż znajdują się szczątki wielkich patriotów Zofii Czarnoty-Bojarskiej z domu Gordaczewskiej oraz Wojciecha Winka. Oboje byli członkami Armii Krajowej.

Niestety ich grób przez lata bardzo zniszczył się, dlatego Urszula Łabuda, która jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rdziostowie i opiekuje się nekropolią wojenną wspólnie z Celiną Pacholarz wpadły na pomysł, aby odremontować ich grób. Andrzej Piszczek ufundował, a Piotr Tobiasz bezinteresownie zamontował symboliczny grobowiec oraz tablicę, na której znajduje się napis:

„Śp. Zofia Czarnota-Bojarska z.d. Gordaczewska cz. AK ps. „SAS”, Wojciech Wink cz. AK ps. „Budrys” i inni rozstrzelani przez hitlerowców w dniu 27 lipca 1944 r. Cześć ich pamięci!”

1 listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców, ks. Krzysztof Mirek z Marcinkowic i wikariusz z parafii św. Heleny poświęcili nowy grób i odmówili modlitwę za zmarłych, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej.

RG [email protected], Fot. Piotr Tobiasz Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)