Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
13/08/2022 - 14:30

W przestrzeń Sącza wpisał się nowoczesny obiekt. Kto się tam wprowadzi? [ZDJĘCIA

Prace rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a teraz budowa jednego z najnowocześniejszych obiektów w Nowym Sączu dobiega końca. W czerwcu przyszłego roku nowosądeckie archiwum wprowadzi się nareszcie do swojej własnej siedziby.

Jeden z najnowocześniejszych budynków, jaki został postawiony w Nowym Sączu w ostatnich latach wpisał się w miejską przestrzeń przy ul. 29 Listopada. Budowa rozpoczęła się rok temu, a dzisiaj budowlańcy z renomowanej firmy SKANSKA S.A. są już, można powiedzieć na ostatniej prostej.

Patrząc na nową siedzibę nowosądeckiego archiwum w oczy rzuca się przede wszystkim jego nowoczesna bryła, przeszklenia, stalowe oraz betonowe elementy.

Nowa siedziba nowosądeckiego oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie ma dwie kondygnacje. Na dole wygospodarowano przeszkloną strefę biurową (od strony ulicy) i część magazynową w głębi działki.

W tzw. strefie publicznej znajdują się: sala konferencyjna, czytelnia, sala do zajęć edukacyjnych i wystaw, pomieszczenia do pracy z aktami oraz pracownia digitalizacji. Natomiast część magazynowa wyposażona jest w nowoczesny system automatycznego gaszenia.

Budynek jest wyposażony w system przeciwpożarowy. Posiada też bardzo nowoczesny system gaszenia mgłą wodną. Źródłem ciepła i chłodzenia jest pompa gruntowa oraz pompa powietrzna, które razem z 21 sondami głębinowymi (odwierty na 100 m), zapewnią zarówno ogrzewanie i chłodzenie dla budynku bez konieczności podpinania do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Prace postępują zgodnie z planem – powiedział Sądeczaninowi Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby z Archiwum Narodowego w Krakowie. - Roboty budowlane prowadzone będą do listopada.

Odbiór budynku przez nadzór budowlany oraz straż pożarną spodziewany jest do końca roku przez. Nowoczesny budynek zostanie przejęty przez archiwum najdalej w styczniu 2023 roku.

- Obecnie czekamy na potwierdzenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnienia środków finansowych na rok 2023 – dodaje nasz rozmówca. - Gdy je otrzymamy, będziemy mogli kupować wyposażenie do nowej siedziby nowosądeckiego archiwum: regały na archiwalia, meble, sprzęt IT, itp. W trzecim kwartale 2023 roku możliwa będzie przeprowadzka. Realizacja harmonogramu w takich terminach zależy jednak od przyznania środków finansowych na 2023 rok.

Uroczyste otwarcie nowosądeckiego oddziału archiwum przewidziane jest na czerwiec przyszłego roku.

W nowym obiekcie przechowywane będą stare archiwalia z obszaru ziemi sądeckiej i podhalańskiej – część zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie.

[email protected], fot. IM, Archiwum Narodowe w Krakowie.

W przestrzeń Nowego Sącza wpisał się nowoczesny obiekt. Kto się do niego wprowadzi?
Prace rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a teraz budowa jednego z najnowocześniejszych obiektów w Nowym Sączu dobiega końca. W czerwcu przyszłego roku nowosądeckie archiwum wprowadzi się nareszcie do swojej własnej siedziby.


Dziękujemy za przesłanie błędu