Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
09/09/2020 - 13:05

W Piwnicznej wyjdą na ulice! Nie pozwolą tirom zrujnować Doliny Popradu

W Piwnicznej-Zdroju nadal bojowe nastroje. Mieszkańcy twardo protestują przeciw budowie obwodnicy, która miałaby służyć jako droga tranzytowa dla TIR-ów zmierzających m.in. na Słowację. Nadal nie ma zgody społeczności na żaden z wariantów przedstawionych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Komitet Społeczny Gminy Piwniczna zapowiada wielką pikietę na rynku.

W Piwnicznej wyjdą na ulice! Nie pozwolą TIROM zrujnować Doliny Popradu

Piwniczanie nie mają zamiaru dłużej ograniczać się w swoim proteście tylko do wysyłania pism do instytucji, rządu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Część z nich gotowa jest dalej dyskutować o obwodnicy, ale tylko pod warunkiem, że droga będzie wyłączona z tranzytu TIR-ów. Podobne stanowisko, obwodnica – tak, ale bez tworzenia ciężarowego przejścia granicznego Piwniczna – Mniszek zadeklarowali też włodarze gmin Doliny Popradu, czyli Rytra, Starego Sącza, Muszyny i samej Piwnicznej. Jednak inwestor nie zgadza się na żadne ustępstwa w tej sprawie.

Zobacz też: Pierwszy tunel drogowy na Sądecczyźnie! Którą górę przebije?

Czarę goryczy przelały informacje, jakie członkowie Komitetu Społecznego Gminy Piwniczna usłyszeli od dyrektora małopolskiego oddziału GDDKiA podczas spotkania 3 września w Krakowie. – Okazało się, że wybrany został wariant trzeci obwodnicy zakładający budowę tunelu w górze Węgielnik i to bez żadnych uwag czy poprawek. Zlikwidowany zostanie tym samym parking przy cmentarzu, bo tu zaczynać się będzie droga. Pan dyrektor potwierdził też osobiście, że na krajówce w Piwnicznej zwiększony zostanie ruch tranzytowy a nawet dopuszczona będzie wyższa prędkość, bo 70 kilometrów na godzinę – relacjonuje przewodnicząca komitetu Maria Kulig.

W Piwnicznej wyjdą na ulice! Nie pozwolą TIROM zrujnować Doliny Popradu

Na pytanie, co w tej sytuacji z bezpieczeństwem mieszkańców miejscowości leżących przy DK-87, przedstawiciel inwestora uspokajał, że przy drodze zostaną wybudowane ekrany… Rozmówca poinformował też piwniczan, że już w 2004 zostało podpisane międzynarodowe porozumienie o utworzeniu międzynarodowej trasy dla ruchu ciężarowego z przejściem granicznym w Piwnicznej właśnie a pierwszym elementem tego planu była budowa nowego transgranicznego mostu nad Popradem.

Zobacz też: Cztery gminy i jeden głos w sprawie obwodnicy Piwnicznej-Zdroju i tranzytu

Mimo tak druzgocących dla lokalnej społeczności informacji przeciwnicy tego rozwiązania nie mają zamiaru złożyć broni i już dziś zapowiadają zaostrzenie protestu. 15 września na piwniczańskim rynku ma się odbyć pikieta i organizatorzy są przekonani, że obok piwniczan wezmą w nim udział również inni mieszkańcy Doliny Popradu w tym z Rytra, Barcic, Żegiestowa jak również ze słowackiego Mniszka nad Popradem. Wedle zapowiedzi mają się też pojawić przedstawiciele mediów ogólnopolskich.

- Wyślemy też zaproszenia do wszystkich wójtów i burmistrzów oraz radnych z Doliny Popradu – zapowiada Kulig. Informacja o organizacji pikiety – zgodnie z ustawowym wymogiem - została przekazana do wszystkich służb w tym m.in. do policji, do burmistrza, a sekretarz gminy ma ją przekazać do sanepidu – powiat nowosądecki jest nadal w strefie żółtej.

Członkowie komitetu Gminy Piwniczna deklarują przestrzeganie reżimu sanitarnego związanego z COVID-19 i apelują do uczestników o wzięcie ze sobą maseczek ochronnych i zachowanie dystansu społecznego. Pikieta rozpocznie się o godzinie 16 i wedle założeń organizatorów ma potrwać do godziny 18. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / GDDKiA)Dziękujemy za przesłanie błędu