Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
10/12/2021 - 12:05

W Nowym Sączu będą nowe wiadukty kolejowe. W jakich punktach miasta?

W Nowym Sączu trwa inwestycyjny boom drogowy. Najbardziej zniszczone ulice w mieście są systematycznie remontowane. Jak się okazuje będą znaczące zmiany też w rejonie ulicy Kolejowej i Zielonej. W pobliżu znajdującego się tam przebudowanego w 2019 roku wiaduktu kolejowego zostanie wybudowany drugi. Kolejny wiadukt kolejowy stanie na ul. Krakowskiej na osiedlu Helena.

Zadania związane z budową wiaduktów będzie realizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Przypomnijmy, że w 2019 roku przez kilka miesięcy kolej przebudowywała przy ul. Zielonej stary wiadukt kolejowy na trasie Tarnów – Muszyna. Wówczas w tę część miasta wpisał się wiadukt prawie dwukrotnie szerszy od poprzedniego (poszerzono go z 6 do 11 m). Pod wiaduktem zamiast jednego wytyczono dwa pasy ruchu, co sprawia, że obiekt jest prawie dwukrotnie szerszy od poprzedniego (poszerzono go z 6 do 11 m). Piesi mogą korzystać z bezpiecznych przejść, a kierowcy płynnie przejeżdżają pod torami kolejowymi, choć nie wszyscy.

Niestety niektóre przejeżdżające tam tiry nadal zakleszczają się pod zmodernizowanym wiaduktem. Dlaczego? Bo wysokość tego wiaduktu nie osiągnęła zaplanowanej wysokości 4,30 metra.

Okazuje się, że to jeszcze nie koniec prac, jeśli chodzi o ten już zmodernizowany wiadukt. Pięćdziesiąt metrów dalej ma być także wybudowany jeszcze jeden wiadukt kolejowy. Tak więc w rejonie ul. Kolejowej i Zielonej będą dwa wiadukty.

O tym, że planowane są dalsze prace przy zmodernizowanym w 2019 roku wiadukcie przy ul. Zielonej i o budowie dwóch następnych na terenie Nowego Sącza poinformował na ostatniej konferencji prasowej prezydent Ludomir Handzel.

- Jest planowana przebudowa wiaduktu przy ul. Zielonej i obniżenie poziomu asfaltu o kolejny 1,30 m. Co to da? Światło pod wiaduktem 4,5 metra.

Prezydent Handzel napomknął też, że szykuje się budowa wiaduktu kolejowego na ul. Krakowskiej na osiedlu Helena. Zaznaczył, że takie zmiany są związane z planowanymi przez kolej pracami modernizacyjnymi sieci.

Podczas konferencji dziennikarze, w nawiązaniu do zmian związanych z przebudową i budową wiaduktów kolejowych dopytywali, czy dwa lata temu, kiedy modernizowano wiadukt przy ul. Zielonej nie można było wówczas obniżyć poziomu jezdni, tak, aby uzyskać tam 4,3 m. światło pod wiaduktem?

Planowane zmiany, o których napomknął prezydent, a potem doprecyzowywał Adam Konicki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu potwierdziła Sądeczaninowi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- Wysokość wiaduktu przy ul. Zielonej w Nowym Sączu zaplanowano na 4,30 m. – powiedziała Sądeczaninowi rzeczniczka PKP Polskie Linie Kolejowe. - Będzie tak po budowie dodatkowego wiaduktu przy ul. Kolejowa/Zielona. Połączenie realizacji robót przy obu wiaduktach pozwoli uniknąć dwukrotnych prac oraz zmian w ruchu drogowym i sprawnie przeprowadzić inwestycje. Nowy obiekt w Nowym Sączu (ul. Kolejowa/Zielona), zastąpi przejazd kolejowo-drogowy, w odległości 50 m od wiaduktu przy ul. Zielonej.

Jak zaznaczyła rzeczniczka PKP – PLK przyjęte rozwiązanie zostało uzgodnione z Miejskim Zarządem Dróg w Nowym Sączu. Wiadukt powstanie w ramach modernizacji trasy Chabówka – Nowy Sącz.

- Dzięki inwestycjom PLK, będą dwa bezkolizyjne skrzyżowania w Nowym Sączu o wysokości 4,30 m. Obiekty zapewnią bezpieczny ruch kolejowy i drogowy oraz usprawnią komunikację w mieście – dodaje nasza rozmówczyni.

Jak się okazuje to jeszcze nie koniec zmian. W ramach modernizacji trasy nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, oprócz wiaduktu przy ul. Kolejowej, w N. Sączu planowana jest również budowa nowego wiaduktu przy ul. Krakowskiej (osiedle Helena), który również zastąpi istniejący przejazd kolejowo-drogowy.

- Modernizacja trasy nr 104 planowana jest do realizacji w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2021 – 2027 – dodaje Dorota Szalacha.

Realizacja tego przedsięwzięcia będzie uzależniona między innymi od tego, czy na te zadania uda się pozyskać na to fundusze.

[email protected], fot. IM, MŚ.Dziękujemy za przesłanie błędu