Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
06/02/2019 - 18:20

W maju Nowy Sącz czeka kolejny, komunikacyjny paraliż? Uwaga – Zielona!

W maju w Nowym Sączu możemy mieć do czynienia z komunikacyjnym paraliżem miasta. Taka możliwość istnieje, bowiem 11 maja rozpocznie się wyczekiwany remont wiaduktu kolejowego przy ul. Zielonej. Jest tylko nadzieja, że w tym czasie wykonawca zakończy już budowę mostu heleńskiego. Jeśli tak się stanie, to komunikacyjne utrudnienia mogą być jedynie nieco mniejsze.


Przejazd pod wiaduktem kolejowym na ul. Zielonej jest od wielu lat wąskim gardłem Nowego Sącza i zmorą kierowców. Co rusz „zakleszczają” się pod nim potężne tiry. Gdy pod wiaduktem przejeżdża autobus, albo duży samochód dostawczy, to samochody osobowe muszą się zatrzymać i czekać, aż tamten przejedzie. Tak funkcjonuje to od lat.

Ruch pod około stuletnim wiaduktem odbywa się w dużej mierze wahadłowo. Inwestycja związana z remontem i podniesieniem wysokości wiaduktu planowana była już w ubiegłym roku, ale trzeba ją było jednak odsunąć w czasie na ten rok, w związku z tym, że w maju 2018 roku ruszyła budowa nowego mostu heleńskiego. Gdyby wtedy ówczesne władze miasta zdecydowały się na remont wiaduktu na ul. Zielonej, to miasto, pod względem komunikacyjnym zostałoby dosłownie sparaliżowane.

Teraz już, nie ma uproś. Klamka zapadła.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe planuje rozpocząć remont wiaduktu kolejowego na ul. Zielonej w maju. Tę datę potwierdziła portalowi „Sądeczanin.info” Dorota Szalacha, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie.

- Wspomniane prace będą skoordynowane z przebudową drogi w rejonie obiektu – mówi Dorota Szalacha. – To ostatnie zadanie będzie realizował Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu.

Remont wiaduktu ma zacząć się od 11 maja. Od tego dnia, aż do 20 września będzie wyłączony też ten fragment ulicy Zielonej.

- Dla pieszych dostępne będzie istniejące przejście obok wiaduktu, a kierowcy aut pojadą objazdami, zgodnie z ustaloną organizacją ruchu – dodaje Dorota Szalacha.

Przebudowa wiaduktu ma pochłonąć około cztery miliony złotych. Po ukończeniu tego zadania komunikacja na trasie kolejowej Tarnów – Muszyna, jak i drogowa w mieście będzie sprawniejsza i bezpieczniejsza.

Prace, które zrealizuje spółka PKP - PLK obejmą min. budowę nowych podpór i konstrukcji przęseł, przebudowę torów oraz zabudowę rozjazdu, który zastąpi trzy dotychczasowe.

Przebudowane zostaną także inne urządzenia kolejowe, kolidujące z modernizacją wiaduktu. Mowa tutaj o instalacji energetycznej, teletechnicznej i sieci trakcyjnej.

Przebudowany wiadukt będzie miał 4,2 metra wysokości i 10 metrów szerokości. Pod wiaduktem będą dwa pasy ruchu (każdy po trzy metry szeroki). Oczywiście nie zapomniano o chodnikach dla pieszych w rejonie wiaduktu. Każdy z nich będzie miał dwa metry szerokości.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"