Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
14/09/2018 - 14:25

In vitro czy garaż... Rozrzut pomysłów w małopolskim budżetem obywatelskim

Odkąd obywatel może zdecydować na co wyda część samorządowego budżetu, ludzie biorą sprawy w swoje ręce i chcą realizować najprzeróżniejsze przedsięwzięcia. W tym roku w Małopolsce nastąpił prawdziwy wysyp pomysłów, takich, których nigdy wcześniej nie było.

Odkąd wystartował Budżet Obywatelski Małopolski, z roku na rok przybywa tych, którzy samorządowe pieniądze chcą spożytkować na przeróżne inicjatywy. To gra warta świeczki,   bo do podziału jest osiem milionów złotych. Wygrają ci, którzy zbiorą najwięcej głosów. W tym roku  zapowiada się ostra rywalizacja. Pomysłów na przedsięwzięcia jest sto pięćdziesiąt.

Najwięcej jest tych o charakterze prospołecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Nie zabrakło też tych związanych ze sportem,  turystyką i ekologią.  

W tym roku pojawiły się także nowe inicjatywy, których do tej pory nie było, takie jak pilotaż małopolskiego programu in vitro. Na przeciwnym krańcu są takie pomysły,  jak na przykład... budowa inteligentnych garaży rowerowych.

Najwięcej przedsięwzięć, trzydzieści trzy, zgłosili mieszkańcy Sądecczyzny. Glosować można jeszcze prawie przez miesiąc, na trzy sposoby: przez internet,  wrzucając papierową kartę do głosowania do jednej z urn dostępnej w 23 lokalizacjach na terenie całej Małopolski. W Nowym Sączu urna  jest wystawiona w delegaturze urzędu marszałkowskiego. Można też oddać głos za pośrednictwem poczty i kopertę wysłać prosto do Krakowa.

Wyniki głosowania  będą znane przed końcem listopada. Wszystkie pomysły muszą być zrealizowane do końca 2020 roku.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu