Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
29/07/2020 - 06:15

Urząd gminy na energię słoneczną. W Łabowej stawiaja na solary i fotowoltaikę

Gmina Łabowa ogłosiła w połowie lipca dwa przetargi na modernizację energetyczną budynków. Budynek Urzędu Gminy w Łabowej oraz Szkoła Podstawowa w Maciejowej będą korzystać z energii słonecznej.
Szkoła Podstawowa w Maciejowej, fot. Sądeczanin

Termomodernizacji doczeka się Szkoła Podstawowa w Maciejowej im. św. Kingi. Na czym właściwie będzie polegać odnowienie budynku? Przede wszystkim na zainwestowanie w energię słoneczną. Wymienione zostaną między innymi kotły oraz grzejniki. Gmina zamontuje również panele fotowoltaiczne.

Szkoła Podstawowa w Maciejowej, fot. Sądeczanin

- Chcemy inwestować w energię, która pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania budynku w przyszłości – mówi Marta Słaby, Wójt gminy Łabowa.

W planach jest również modernizacja energetyczna siedziby Urzędu Gminy w Łabowej. Choć fasada budynku wygląda przyjemnie w połączeniu z otaczającą ją zielenią, to z tyłu budynku sytuacja ma się o wiele gorzej.

Tylna ściana budynku Urzędu Gminy w Łabowej, fot. Sądeczanin

Mariusz Fiut, Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Funduszy Zewnętrznych, tłumaczy z czego wynikła taka sytuacja.

- Remont budynku został podzielony na etapy ze względu na to, że pani wójt miała w planach pozyskanie większej ilości środków na termomodernizację. Pierwszym etapem było zrobienie elewacji frontu budynku, żeby zadbać o wizerunek gminy Łabowa. Pomagali przy tym strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Kolejnym etapem miało być zadbanie o zaplecze, bardziej zaniedbane niż przednia część budynku. Tego niestety, nie udało się zrobić także z przyczyn technicznych. Jednak uzyskanie dofinansowania na termomodernizację budynku pozwoli nam na zrobienie gruntownej odnowy budynku, a nie tylko jego części.

Tylna ściana budynku Urzędu Gminy w Łabowej, fot. Sądeczanin

Czytaj również: Akcja dezynfekcji w Łabowej. Przystanki wolne od wirusów

Projekty czekają na razie na zakończenie przetargu. Na realizację termomodernizacji budynków gmina pozyskała środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Urząd Gminy w Łabowej, fot. Sądeczanin

Zobacz również: Będzie bezpieczniej na trasie z Sącza do Krynicy, bo kończą remont w Maciejowej 

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)