Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/03/2017 - 10:50

Ulica F. Zubrzyckiego przemianowana na Tadeusza Ryby. Dla Franciszki Pisztkowej przewidziano inną rolę

W ramach dekomunizacji nazw rada miejska miała na wtorkowej (21. 03.) sesji radni mieli zadecydować czy ulicę Franka Zubrzyckiego przemianować na Franciszki Pisztkowej albo Porucznika Tadeusza Ryby. Ostatecznie Zubrzyckiego będzie nosić nazwę Porucznika Tadeusza Ryby. Dlaczego?

Na wstępie sesji przewodnicząca rady wniosła o zdjęcie z programu sesji uchwały dotyczącej przemianowania Zubrzyckiego na Franciszki Pisztkowej. Przewdonicząca wyjaśniła, że z racji zasług tej ostatniej – Pisztkowa przekazała swój majątek: tzw. Zawadę i Nawojówki na rzecz miasta, a ten służy teraz sądeczanom jako m.in. Dom Pomocy Społecznej – miasto rozważa, by nadać zasłużonej mieszkance patronat nad całym kompleksem związanym z pomocą społeczną. Radni na propozycję przystali.

Zobacz też: Dekomunizacja, które nazwy ulic trzeba zmienić w Nowym Sączu na cito?

Równie przychylnie radni odnieśli się do propozycji, by ulicę Franka Zubrzyckiego przemianować na ulicę Porucznika Tadeusza Ryby. W uzasadnieniu uchwały czytamy:

Z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy z Franciszka Zubrzyckiego na Porucznika Tadeusza Ryby wystąpiła grupa mieszkańców ulicy Zubrzyckiego w Nowym Sączu.

Tadeusz Ryba urodził się 1 I 1928 roku w Barnowcu. Po wojnie, jako uczeń Liceum Pedagogicznego w Nowym Sączu, zaangażował się w działalność antykomunistyczną. Przystąpił do konspiracyjnej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, gdzie występował pod pseudonimem „Jeleń”. Później przeszedł do pionu wojskowego PPAN – oddziału „Żandarmeria”, dowodzonego przez Stanisława Pióro „Emira”, w którym funkcję kapelana pełnił ks. Władysław Gurgacz „Ojciec”.

Zobacz też: Ulica Danuty Szaflarskiej, radni Chełmca byli jednomyślni

Tadeusz Ryba znalazł się w grupie dziewięciu partyzantów, która, by wyrwać się osaczenia UB, podjęła próbę przedostania się do Austrii. Niestety cała akcja była prowokacją polskiej i czechosłowackiej „bezpieki”. 13 VIII 1949 r. partyzanci wpadli w zasadzkę w pobliżu wsi Nižne Rubachy. Śmierć ponieśli M. Cabak „Kuna” i A. Cecur „Lew” a dowódca S. Pióro popełnił samobójstwo. W gronie schwytanych przez UB znalazł się „Jeleń”, który przez komunistyczny sąd wojskowy 22 X 1949 r. został skazany na dożywocie, zamienione w 1953 r. na 12 lat więzienia.

Wyrok odbywał w Rawiczu i Wronkach. Na fali „odwilży” komuniści ogłosili amnestię, w efekcie czego w lipcu 1956 roku Tadeusz Ryba został zwolniony z więzienia. W kolejnych latach był inwigilowany przez nowosądecką „bezpiekę”.

Zobacz też: Tadeusz Ryba czy Franciszka Pisztkowa zamiast Franka Zubrzyckiego?

W 1993 r. Tadeusz Ryba został zrehabilitowany przez Sąd Wojewódzki w Nowym Sączu. Otrzymał awans do stopnia porucznika. Został odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

We wrześniu br. został odznaczony przez ministra obrony narodowej złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Pogrzeb śp. Tadeusza Ryby odbył się 8 X 2016 r. w Zawadzie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu