Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
03/05/2022 - 06:50

Trzeciomajowe obchody z 30-metrową flagą. Gdzie się wybrać?

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rocznicowe będą odbywały się w Nowym Sączu, jak i w całym regionie. Nowosądeczanie tradycyjnie już spotkają się na Placu 3 Maja pod pomnikiem Marszałka Stanisława Małachowskiego.

3 maja 1791 r. Polacy zdobyli się na niezwykłej wagi przedsięwzięcie przyjmując Ustawę Rządową, która w historii zapisała się jako Konstytucja 3 maja. Był to akt prawny, który niestety nie uratował chylącej się do upadku Rzeczypospolitej, a jednak stanowił dla pokoleń symbol nadziei na odrodzenie niepodległej Polski. Po odzyskaniu niepodległości Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji niepodległościowych, w odwecie władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania i represjonowały osoby, które próbowały organizować obchody. Po upadku PRL, Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.

Nowy Sącz

Uroczystości trzeciomajowe rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w Bazylice pw. św. Małgorzaty (godz. 10.30).

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30 pod pomnikiem Marszałka Stanisława Małachowskiego (Plac 3 Maja). Tam, tradycyjnie zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Ostatnim akcentem trzeciomajowych uroczystości będzie 271. Koncert u Prezydenta w wykonaniu Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej (Bazylika pw. św. Małgorzaty). Koncert rocznie się o godz. 20.

Chór Mieszany Katedry Wawelskiej został założony w 2006 roku. Poprzez swoją działalność kontynuuje wielowiekową tradycję muzyczną Katedry na Wawelu. Założycielem i dyrygentem chóru jest Andrzej Korzeniowski. Zespół posiada w repertuarze zarówno utwory wokalno-instrumentalne, jak i a cappella, od XVI wieku do współczesności. Chór brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych, m.in.: 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Loreto (Włochy), XIV Letni Festiwal Opery Krakowskiej, 45. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie, 22 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "GAUDE MATER", XXIV Festiwal w Vác (Węgry), I Wambierzyckie Spotkania Muzyczne im. Ignacego Reimanna, Dni Muzyki Chóralnej 2017 w Garwolinie. W lipcu 2016 chór miał sposobność uświetnić swoim śpiewem wizytę Papieża Franciszka w Katedrze na Wawelu, który przybył do Krakowa z okazji Światowych Dni Młodzieży. Zespół zdobył szereg nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych, m.in.: I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum, Grand Prix VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej, I miejsce w kategorii "Chóry mieszane" na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cantate Domino, I miejsce w kategorii "Muzyka sakralna" na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, II miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 43 oraz Złoty Dyplom i II miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 50. Chór współpracował z wieloma instytucjami kultury, m.in.: z Filharmonią Krakowską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Śląską, Filharmonią Częstochowską, Operą Krakowską, Krakowską Orkiestrą Kameralną, czy Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Interesującym rozdziałem w działalności artystycznej Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej jest również współpraca z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W czerwcu 2019 roku zespół wziął udział w spektaklu „SMOK!”, który odbył się na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, a także zrealizował nagranie ścieżki dźwiękowej do tego samego spektaklu. Chór regularnie współpracuje także z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Chór poprowadzi Andrzej Korzeniowski, dyrygent, chórmistrz, wykładowca akademicki, doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Patriotyczny Marsz Sądeczan z trzydziestometrową flagą

Aktywiści Nowy Sącz organizują 3 maja Patriotyczny Marsz Sądeczan - "Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie". Zapraszają mieszkańców Sądecczyzny na wspólne patriotyczne świętowanie.

Zbiórka uczestników marszu o godz. 12 pod dworcem PKP.

Przemarsz odbędzie się Alejami Batorego, Wolności. Uczestnicy zatrzymają się na chwilę pod Dąb Wolności, a potem przejdą na płytę sądeckiego rynku. Nieść będą trzydziestometrową flagę.

- Uhonorujmy wspólnie nasze barwy i flagę oraz przypomnijmy sobie czym jest patriotyzm. Pokażmy naszym dzieciom jak piękne są kolory biały i czerwony! Dlatego przyjdźcie z rodzinami i przyjaciółmi – zachęcają organizatorzy marszu.

[email protected], źródło: UM w Nowym Sączu, fot. IM.
 







Dziękujemy za przesłanie błędu