Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
01/06/2018 - 10:50

Trwają upały a w Nowym Sączu nadal nie ma otwartego basenu. Są tylko obrazki

Upały doskwierają sądeczanom już od wielu dni. I znów pojazwia się pytanie: kiedy w Nowym Sączu powstanie porządny, otwarty basen? Czy ten nad Łubinkną jeszcze do czegoś się nadaje?

W 2014 roku basen na Łubince zamknięty został na głucho, bo pękła niecka basenu, a dzierżawcy, firmy PPHU Danek nie stać było na wykonanie nowego projektu i kompleksowy remont. Alternatywą byłaby doraźna naprawa, na którą trzeba by było wyłożyć – jak informował dzierżawca – 150 tysięcy złotych, ale taka łatanina nie dawała gwarancji, że basen będzie właściwie funkcjonował.

Zobacz też: Basen na Łubince w tym roku zamknięty! Na amen...

Gdy w 2016 roku skonfrontowaliśmy te informacje z Urzędem Miasta dostaliśmy jedynie lakoniczną informację, że basen oddany jest na 15 lat w dzierżawę przy czym roczna opłata wynosi... 1, 4 tys.zł. Miasto nie zamierzało dokładać się do kosztów przebudowy a dzierżawca po wygaśnięciu umowy, która obowiązywała do czerwca 2017 roku mógł jedynie starać się o zwrot 50 procent poniesionych nakładów inwestycyjnych. Na tym sprawa stanęła. Co ciekawe, miasto nie przewidywało wypowiedzenia umowy całego obiektu, nawet jeśli basen nadal będzie nieczynny.

Zobacz też: Basen na Łubince zużyty, ale miasto nie interweniuje, bo go wydzierżawiło. Za ile?

Zobacz też: Zielone światło dla remontu basenu na Łubince i modernizacji ratusza!

Z kolei trzy miesiące później prezydent Ryszard Nowak poinformował, że koszty naprawy obiektu mogą się okazać niewspółmierne do korzyści. Przy czym zastrzegł, że może się również okazać, że obecna lokalizacja nie będzie spełniała potrzeb do realizacji tego przedsięwzięcia. Dlatego miasto nie wykluczało sprzedaży tego terenu i budowy nowego, otwartego basenu. 

Zobacz też: Basen na Łubince na sprzedaż. Zastąpi go nowy, wybudowany przez…

Już w lutym 2018 roku sądeczan zelektryzowała wiadomość, że jest gotowa koncepcja budowy zupełnie nowego obiektu, której realizacja szacunkowo może kosztować aż 34 miliony złotych.

Kąpielisko miałoby powstać na prawym brzegu rzeki, na wysokości osiedla Gorzków, z dostępem od ulicy Jamnickiej. Komplementarną część basenów stanowiłoby zaplecze sanitarne, szatnie , boiska, obiekty sportowo-rekreacyjne, boiska  oraz budynki gastronomiczne. Miasto chce wybudować obiekt ze środków unijnych. Kiedy? Na to pytanie jeszcze odpowiedzi nie ma. Jest ładny obrazek. Jeśli komuś on wystarczy...

ES [email protected] Fot.: TK / UM w NS / archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe