Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
21/08/2018 - 12:00

Tęgoborze: Just otworzą w listopadzie, a na wiosnę drogowcy dokończą prace

Zapewne kilka dni upłynie zanim kierowcy przyzwyczają się do tego, że nie ma przejazdu przez serpentyny Justu. Od prawie trzech miesięcy prowadzone są tam prace związane z odwodnieniem i stabilizacją czynnego osuwiska. Specjaliści walczyli z nim różnymi sposobami od lat. Roboty na górze św. Justa potrwają do połowy listopada br. Potem nastąpi zimowa przerwa i dopiero wiosną zostaną zakończone. Wtedy też planowane jest ponowne zamknięcie Justu.

Wjazd na serpenty Justu został zamknięty wczoraj rano. Prace obejmują odwodnienie i stabilizację czynnego w tym rejonie osuwiska.

Zobacz także: Zamknięty Just: utrudnień nie można uniknąć. Ale ile można ich fundować naraz?

Starsi mieszkańcy, którzy kiedyś mieszkali w rejonie Justu, a teraz mają domy w Tęgoborzu, czy Łososinie Dolnej opowiadają, że Just, odkąd pamiętają zawsze „płynął”. W drodze powstawały charakterystyczne uskoki, w związku z obniżaniem się gruntu.

Pracownicy wykonawcy od kilkunastu tygodni pracują na serpentynach. Z ziemi wystaje już szereg potężnych pali.

- Zabezpieczamy czynne osuwisko oraz drogę krajową nr 75 - mówi Krzysztof Wąż, kierownik budowy. - Teraz czekają nas główne prace związane z rozbiórką drogi i jej odbudową. Będą one robione etapami. Teraz wykonywane są jeszcze kotwienia palisad, kładzione jest zbrojenie. Do tego dochodzi jeszcze układanie nowych przepustów. Jest to zakres robót, który wymaga, niestety zamknięcia drogi na całej jej szerokości. Choćby z uwagi na bardzo głębokie wykopy, które będą robione.

Zobacz także: Klamka zapadła! Just już zamknięty – prosimy na objazdy [ZDJĘCIA]

Prace na Juście, jak mówi wykonawca, były przewidziane na około 22 tygodnie.

- W tym roku będą one realizowane przez trzynaście może czternaście tygodni, ale jest to uzależnione m.in. od warunków pogodowych i postępu prowadzonych prac – dodaje kierownik budowy. -  Przywrócenie ruchu na okres zimowy nastąpi nie później, jak w połowie listopada. Zimą będzie funkcjonował przejazd przez Just. Natomiast wiosną planujemy ponowne jego zamknięcie. Zostaną wtedy dokończone zaplanowane roboty.

[email protected], Fot. IM.

Just otworzą w listopadzie
Just otworzą w listopadzie


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe