Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
24/08/2023 - 09:05

Tę miejscowość rozsławiła gwiazda filmu i teatru pierwszego formatu. Słynie też i z innych ciekawostek

Muszynka to niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość w gminie Krynica – Zdrój. Jej mieszkańcy są dumni ze sławnej rodaczki Joanny Kulig. Która miejscowość w Małopolsce może się też pochwalić tym, że w jej historię wpisał się obóz Konfederatów Barskich?

Muszynka jest atrakcyjna nie tylko dla mieszkającej w niej liczącej 525 osób społeczności, ale stanowi gratkę dla odwiedzających ją turystów. Właśnie w Muszynce można zobaczyć przepiękne zabytkowe obiekty, świadczące o przenikaniu się tutaj kultur na przestrzeni wieków i o bogatym życiu duchowym mieszkańców tych ziem.

Muszynka położona jest w dolinie górnego biegu rzeki Muszynka. To miejscowość, która graniczy od południa i północnego wschodu ze Słowacją. A jeśli sąsiadami jej mieszkańców są Słowacy to oczywiście droga krajowa DK 75, przebiegająca przez tę miejscowość prowadzi do…znajdującego się na terenie tej wsi przejścia granicznego ze Słowacją.

Nad wsią w stronę granicy ze Słowacją, na górze Jawor, znajdują się Okopy Konfederatów Barskich i tam utworzono również krajobrazowy rezerwat przyrody. To właśnie wspomniane okopy przyciągają pasjonatów historii, ale także turystów jak magnes. Taką atrakcją może pochwalić się nie każda miejscowość na Sądecczyźnie, nie każda miejscowość w Polsce.

W centrum miejscowości znajduje się cerkiew z XVIII wieku, szkoła podstawowa, sklep, Wiejski Dom Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna, stadion, orlik, amfiteatr i plac zabaw.

- Życie duchowe mieszkańców Muszynki koncentruje się w dawnej cerkwi grekokatolickiej Św. Jana Ewangelisty z XVIII wieku, która w 1947 roku została przejęta przez kościół rzymskokatolicki – mówi Marta Gałęziowska, sołtys wsi Muszynka. - Na listę zabytków obiekt ten został wpisany w 1964 roku. Jest również włączony do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Obecnie dawna cerkiew jest kościołem filialnym parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu