Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
09/07/2018 - 14:45

Taryfikator mandatów na Węgrzech. "Bratanki" też ostro kroją

Wczoraj przedstawiliśmy Wam wyciąg ze słowackiego taryfikatora mandatów. Dziś pora na ściągę z kolejnego kraju, w którym mieszkańcy Sądecczyzny wypoczywają ze szczególnym upodobaniem a mianowicie z Węgier.

U Słowaków nie ma zmiłuj. W przeliczeniu na złotówki mandat za przekroczenie prędkości może nas tam kosztować – zgodnie z dzisiejszym kursem euro – ok. 4,3 tys. zł. Szczegóły w publikacji Zobacz taryfikator mandatów na Słowacji. Kroją tu od 50 do tysiąca euro!

U Węgrów jest taniej, bo w karę zapłacimy nie w euro tylko w węgierskich forintach, ale i tak będzie to przykry uszczerbek w wakacyjnym budżecie.

I tak za przekroczenie prędkości w mieście o 20 km na godzinę węgierskie służby skazują nas 30 tys. forintów.

Dwa razy tyle, bo aż 60 tys. forintów zapłacimy za przekroczenie prędkości o 50 km poza miastem, na trasie.

Bardzo wysoki mandat, bo w wysokości aż do 100 tys. forintów grozi nam za nie zatrzymanie się na czerwonym świetle.

Za nieprawidłowe parkowanie zapłacimy ok. 30 tys. forintów.

Zobacz też: Nowy Sącz: Tak mógłby wyglądać pierwszy parking wielopoziomowy w mieście

U Węgrów podobnie jak u Słowaków nie ma żadnej, nawet minimalnej tolerancji, limitu na zawartość alkoholu. Jeśli badanie wykaże do 1 promila zapłacimy ok. 100 tys. forintów. I nie pomoże tu słynne powiedzonko: Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki…

Dzisiejszy kurs forinta to 1,23 zł.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Węgrzy bardzo poważnie traktują kwestie opłat za drogi szybkiego ruchu. Jeśli droga jest płatna a my nie uiścimy stosownych opłat albo zapłacimy niezgodnie z kategorią naszego pojazdu grozi nam mandat od 80 do 165 tys. forintów. Kontrola opłat prowadzona jest przez system elektroniczny i przez mobilne służby drogowe.

Mandat za nieuprawnione korzystanie z drogi płatnej służby mogą wystawiać raz na osiem godzin. Co to oznacza w praktyce? Jeśli na pięciu bramkach system kontrolny zarejestruje brak opłat, to i tak otrzymamy jedną karę.

I teraz najważniejsze – jeśli nie zapłacimy kary policja może zatrzymać nasze auto na granicy do czasu uiszczenia opłaty. Policja może zatrzymać pojazd jedynie wtedy, gdy wykroczenie nastąpiło nie dłużej niż 90 dni od chwili zatrzymania.

Ważne – mandat od Węgrów możemy otrzymać do domu nawet do 6 miesięcy od stwierdzenia wykluczenia.

Od podobnych mandatów można też się odwołać – do 8 dni od daty doręczenia lub wystawienia mandatu bezpłatnie a gdy reklamację składamy między 9 a 15 dniem od doręczenia/wystawienia mandatu – odpłatnie. 

ES [email protected] Fot.: By User:Sveter (Please credit as "Petr Šmerkl, Wikipedia" in case you use this outside WMF projects.) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10706110 Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)