Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/09/2021 - 08:00

Tarcze Herbowe „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” dla dwóch osobowości

Rada Miasta Nowego Sącza podczas ostatniej sesji przyznała Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Piotrowi Droździkowi, znanemu artyście fotografikowi, autorowi i współautorowi wielu wystaw indywidulanych i zbiorowych, jak również przepięknych albumów fotograficznych oraz emerytowanemu już Stanisławowi Śmierciakowi, ikonie sądeckiego dziennikarstwa.

Radni bardzo szybko przegłosowali te dwa projekty uchwał.

Piotr Droździk jest artystą fotografikiem, który od wielu lat z niezwykłą pasją promuje Nowy Sącz i Sądecczyznę na całym świecie. Dziedzictwo kulturowe zachowane w architekturze, obyczajach, przekazach jest tematem tysięcy jego zdjęć, wystaw i albumów. Piotr Droździk jest dumny z tego, że żyje w Nowym Sączu - w mieście, gdzie ciągle jest wiele do odkrycia i z wielkim zapałem i entuzjazmem czerpie z bogactwa tych zasobów, tworząc kolejne albumy.

Piotr Droździk (ur. W 1963 roku) w Rzeszowie zajmuje się fotografią artystyczną, autorską i reklamową. W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu od 1985 roku pracuje nad dokumentacją zbiorów muzealnych, jest autorem zdjęć zamieszczonych w katalogach, na wystawach stałych i czasowych, przewodnikach po oddziałach muzealnych oraz materiałach promocyjnych. Ponadto Piotr Droździk jest kuratorem fotograficznego konkursu i wystawy pokonkursowej „Skarby Małopolski” - cyklicznego projektu kulturalnego, adresowanego do profesjonalistów jak i amatorów, realizowanego przez Muzeum nieprzerwanie od 2001 r. Na terenie Nowego Sącza Piotr Droździk zrealizował kilkadziesiąt wystaw fotograficznych o różnorodnej tematyce. Organizuje również zajęcia i plenery dla miłośników fotografii. Wartym podkreślenia jest fakt, iż Piotr Droździk jest autorem fotografii do monumentalnej publikacji uhonorowanej prestiżową nagrodą im. prof. Romana Reinfussa (2020) pt. „Stroje wsi małopolskiej” - 10-tomowego wydawnictwa realizowanego w latach 2018 - 2020. Co więcej jest autorem 66 albumów artystycznych o łącznym nakładzie 150 tys. egzemplarzy o tematyce związanej w dziedzictwem kulturowym Małopolski, a przede wszystkim Sądecczyzny. Piotr Droździk współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. BOSZ, LIBRA), czasopismami (m.in. Dziennik Polski, FOTOKURIER) i agencjami (m.in. PAP) w Polsce i Europie oraz lokalnymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami i fundacjami. Od 1991 roku ściśle współdziała z Instytutem Studiów Wschodnich przy dokumentowaniu projektu Forum Ekonomiczne.

Może się pochwalić wieloma nagrodami i wyróżnieniami między innymi: II nagrodą za publikację Łemkowszczyzna (2006) w kategorii albumów na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej, organizowanym corocznie podczas Międzynarodowego Salonu Turystycznego TOUR SALON w Poznaniu, tytułem „Sądeczanin Roku” (2007) za osiągnięcia fotograficzne i wydawnicze, promocję regionu w wydawnictwach albumowych; I nagrodą w (2010) za publikację „Małopolska. Inspirowane tradycją” (2010) w ogólnopolskim konkursie „Złote Formaty”; Nagrodą POLONIA MINOR województwa małopolskiego (2018).

Piotr Droździk ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych.

Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” otrzymał redaktor Stanisław Śmierciak, ikona sądeckiego dziennikarstwa.

Stanisław Śmierciak jest rodowitym sądeczaninem, absolwentem II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Pierwsze zdjęcia swojego autorstwa publikował w 1971 roku. Na emeryturę, po blisko 50 latach pracy zawodowej, odszedł jako najstarszy redaktor „Gazety Krakowskiej”. Stanisław Śmierciak przez wszystkie lata swojej pracy zawodowej był wzorem dziennikarza z wyjątkową pasją. Osoby współpracujące z nim wielokrotnie podkreślały jego dociekliwość i umiejętność pracy nad każdym materiałem, jak zwykle przygotowanym „na wczoraj”. Czytelnicy znają go z tego, że zarówno witał, jak i żegnał mieszkańców Sądecczyzny, tworząc kroniki narodzin, jak i relacje z pogrzebów osób zasłużonych dla regionu. Słynie też z tego, że zawsze pojawia się tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Stanisław Śmierciak to przede wszystkim reporter, który od lat relacjonuje wszystkie ważne i pozornie mniej ważne wydarzenia, jakie mają miejsce w Nowym Sączu i na całej Ziemi Sądeckiej. Spod jego pióra wychodziły artykuły opisujące zdarzenia drogowe, pożary, kataklizmy, jakie przetaczały się przez ziemię sądecką. Ale fotografował również nowo narodzone dzieci w sądeckich szpitalach, budząc tymi „małymi portretami” niesamowicie pozytywne emocje u szerokiego grona czytelników. Bywał na wszystkich imprezach kulturalnych od wielkich wydarzeń w MCK Sokół począwszy, a na prezentacjach kół gospodyń wiejskich z lokalnych miejscowości zakończywszy. Sam był pomysłodawcą wielu wydarzeń czy imprez o charakterze charytatywnym, wspierał je swoim talentem dziennikarskim, bez wytchnienia dokumentując każde spotkanie. Z punktu jego dziennikarskiej dokładności wszystkie te wydarzenia były dla niego tak samo ważne. Wrażliwy na los dzieci, osób niepełnosprawnych, starszych samotnych, nigdy nie pozostawał obojętny, za co został wielokrotnie doceniony, otrzymując m. in. Odznakę Przyjaciela Dziecka, przyznawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Wyróżniony wieloma odznaczeniami i medalami.

[email protected], fot. Tomasz Kowalski.







Dziękujemy za przesłanie błędu