Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
10/06/2024 - 16:50

Tama grozy w Barcicach: namulisko częściowo oczyszczone. Co dalej?

Wracamy do zagrożenia, które od dłuższego czasu stwarza stara i mocno zamulona tama na potoku Bogusławiec na Wżdarach w Barcicach w gminie Stary Sącz. Wody Polskie już częściowo odmuliły to miejsce, ale co dalej?

Tama grozy w Barcicach: namulisko częściowo oczyszczone. Co dalej?

O problemie, który od lat rozwiązywany jest tylko doraźnie pisaliśmy ostatnio bardzo szczegółowo w publikacji Stary Sącz: groza! Ludzie nie mogą spać, bo boją się, że ta tama nie wytrzyma!

Co udało się w tej sprawie wskórać miejscowym?

Jak informuje sołtys Barcic Tomasz Koszkul Wody Polskie wkroczyły do akcji tydzień temu. – Namulisko zostało częściowo oczyszczone a reszta prac zostanie wykonana po tym, jak zakończy się sezon lęgowy, czyli po 30 czerwca – wyjaśnia zaznaczając, że taka deklaracja padła ze strony kierownika Leszka Filipowicza z oddziału Wód Polskich z Muszyny.

Nie wiadomo jednak, czy inwestycja obejmie likwidację pęknięć w samych murach.

Dlaczego miejscowi musieli tak długo czekać na interwencję? Bo Wody Polskie musiały w pierwszej kolejności ustalić wszystkie szczegóły prac z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie. Szkopuł w tym, że przy coraz częstszych nawałnicach, tama wymaga zdecydowanie częstszego oczyszczania niż kiedyś a i jej założenia konstrukcyjne też są już mocno nieadekwatne do pogodowych realiów.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: Tomasz Koszkul) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu