Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
31/03/2022 - 20:15

Takiego budynku w Nowym Sączu jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

No i nowoczesna elewacja budynku przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu robi wrażenie, choć jeszcze trwa montaż poszczególnych jej elementów. To kolejna nowa inwestycja, która wpisuje się w pejzaż miasta. Obiekt wyróżnia nowoczesny design. Co się w nim będzie znajdować?

Przy ul. 29 Listopada budowana jest nowa siedziba nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie. Ma być oddana do użytku w 2023 roku. Inwestycja jest realizowana na działce miejskiej, którą w 2018 roku na ten cel przeznaczył nieodpłatnie ówczesny prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Czytaj także: To już nie przelewki. Wytaczane są grube działa

Siedzibę dla nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie stawia firma Skanska S.A. Sądeckie archiwum zyska nareszcie własne lokum. Prace ruszyły w czerwcu ubiegłego roku.  Roboty budowlane przebiegają, jak do tej pory, zgodnie z przyjętym harmonogramem i bez większych perturbacji. W czwartym kwartale ubiegłego roku ukończono stan surowy otwarty nowego obiektu.

- Od grudnia montowana jest elewacja budynku – powiedział Sądeczaninowi Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby z Archiwum Narodowego w Krakowie. - Front budynku będzie miał fasadę szklaną. Montowana jest również izolacja termiczna, a od lutego br. na elewacji nowej siedziby archiwum montowane są również płyty kompozytowe Stac Bond. Producentem i wykonawcą fasady jest miejscowa firma Wiśniowski. Montaż elewacji powinien zostać zakończony w maju 2022 roku.

Czytaj także: Przewodnicząca Iwona Mularczyk chce skierować tę sprawę do prokuratury

Na działce, na której została wybudowana nowa siedziba archiwum są już też zainstalowane dwa zbiorniki: retencyjny oraz na potrzeby przeciwpożarowe. Za obiektem natomiast rozpoczęły się właśnie odwierty pod sondy głębinowe, które muszą być zainstalowane na potrzeby systemu dostarczania do budynku ciepłego i zimnego powietrza (klimatyzacja).

Czytaj także: Prezydenccy radni mówią, że mogą już odwołać Iwonę Mularczyk. Co na to wojewoda?

Ukończono również budowę małego budynku gospodarczego i stacji transformatorowej. Podłączenie do sieci energetycznej (Tauron Dystrybucja) planowane jest za kilka tygodni (maj).

- Wewnątrz budynku w styczniu zaczęto montować instalację sanitarną (wentylację mechaniczną, wodno-kanalizacyjną, system ppoż.), elektryczną oraz teletechniczną (okablowanie i serwery). Na wiosnę planowany jest również montaż automatycznego systemu gaszenia mgłą wodną w magazynach archiwalnych, a także systemu gaszenia gazem w serwerowni. W połowie roku instalowany będzie inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS) i pozostałe systemy zarządzania i bezpieczeństwa (sygnalizacja pożaru, kontrola dostępu, sygnalizacja zalania, itd.). – dodaje nasz rozmówca.

Jeżeli nie pojawią się jakieś nieprzewidziane przeszkody, w  trzecim kwartale tego roku można będzie już przystąpić do realizacji ostatniego etapu budowy, czyli zagospodarowania terenu. Pod koniec roku powinna się rozpocząć procedura odbioru budynku przez odpowiednie służby (głównie Straż Pożarną) i uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

- Realną datą odbioru budynku jest pierwszy kwartał 2023 roku – podaje ostrożnie termin – Paweł Ząbczyński. - Oznacza to ukończenie robót przez generalnego wykonawcę firmę Skanska S.A., wcześniej niż wynika to z umowy.

Przypomnijmy, że zakończenie tej inwestycji planowano w czwartym kwartale 2023 roku. Po przekazaniu budynku inwestorowi, obiekt będzie wyposażany (montaż regałów archiwalnych, zakup mebli oraz sprzętu IT). W drugiej połowie 2023 r. powinien zacząć się przewóz materiałów archiwalnych z zajmowanego obecnie budynku przy ul. Jagiellońskiej 54. Planowana data otwarcia nowego siedziby nowosądeckiego archiwum to przełom 2023 i 2024 roku.

[email protected], fot. Sylwester Rękas.Dziękujemy za przesłanie błędu