Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/06/2021 - 17:05

Tak nisko latają! Co wojskowe śmigłowce robią nad Sądecczyzną? [ZDJĘCIA]

Sądeczanie pytają od rana: dlaczego tak nisko latają śmigłowce? Skąd się wzięły i co robią na naszym niebie? Już spieszymy z odpowiedzią – to piloci z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu szkolą się w lotach w warunkach górskich. Szkolenie potrwa do 1 lipca.

D-ca 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu płk pil. Krzysztof Zwoliński

Lotnicy korzystają podczas szkolenia z lotniska w Łososinie Dolnej. Dlaczego akurat tutaj? Jak wyjaśnia na wstępie z przymrużeniem oka d-ca 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu płk pil. Krzysztof Zwoliński: – Sądecczyzna jest po prostu piękna. Wcześniej wszyscy latali do Nowego Targu. Od momentu, kiedy objąłem obowiązki dowódcy bazy wybrałem Łososinę i jesteśmy tu już drugi raz.

Ale już na poważnie wojskowy podkreśla, że w naszej okolicy są wprost idealne warunki do tego typu nietypowych szkoleń.

- Tu jest bardzo dobre miejsce jeżeli chodzi o stacjonowanie plus rejon wykonywania lotów, bo praktycznie poza lotniskiem mamy odpowiednie ukształtowanie terenu i możemy realizować szkolenie w terenie górzystym – zaznacza nasz rozmówca.

Czego dokładnie będą się uczyć piloci?

Tak nisko latają! Co wojskowe śmigłowce robią nad Sądecczyzną? [ZDJĘCIA]

- Jest diametralna różnica między wykonywaniem lotów w terenie górzystym, a w terenie nizinnym przede wszystkim z uwagi na wysokości, zmienność pogody i charakterystykę terenu pod katem jego urozmaicenia. Tym samym trzeba się tutaj nawigacyjnie bardzo dobrze przygotować. Po drugie trzeba cały czas analizować pogodę, mieć dobrze rozpoznany rejon, by w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych móc wrócić na lotnisko wykorzystując właśnie lot w dolinach i wąwozach a nie – kolokwialnie mówiąc - przeskakiwać przez szczyty – obrazuje pułkownik

Piloci szkolą tu też swoje umiejętności z wykorzystania i radzenia sobie z wznoszącymi i opadającymi prądami powietrza. – Takie prądy pokazują pilotom, że choć śmigłowiec ma silniki, wytwarza swoją siłę nośną, to jednak zawsze oddziałują na też niego siły natury. Warto polatać w takim terenie i przekonać się jak to działa, nauczyć się, że nasłoneczniona strona góry powoduje, że śmigłowiec zaczyna się samodzielnie wznosić a na zacienionej będzie przepadał w dół. Każdy lotnik powinien to opanować, by gdy zdarzy się coś takiego, móc bezpiecznie kontynuować lot  – tłumaczy wojskowy.

- Możemy się tu również uczyć wykorzystywać lądowiska w terenie górzystym, które są na dużo wyższych wysokościach niż lotnisko, co wymaga od pilotów bardzo dobrych umiejętności pilotażowych. Chodzi o analizę podejścia do lądowania w zależności od kierunku wiatru, płaszczyzny: stromej lub mniej stromej, czy mamy możliwość wylądowania na szczycie czy na zboczu w zależności od jego pochylenia i rozmiaru lądowiska – mówi dowódca jednostki.

Piloci mają też okazję przekonać się, że przy obecnych, bardzo wysokich temperaturach piloci i wysokościach wyższych niż te, do których przyzwyczaili się na co dzień, śmigłowce mają mniejszy zapas mocy.

Na chwilę w ramach szkolenia na Sądecczyźnie wykorzystywane są trzy śmigłowce MI-2 i dwa MI-24. - MI-2 to śmigłowce wielozadaniowe, ale MI-24 to już śmigłowce stricte bojowe.. Szkolenie potrwa do 1 lipca a sumie weźmie w nim udział 20 pilotów. Warto też pamiętać o tym, że na podobnych szkoleniach wojsko polskie nie tylko szkoli się pod kątem bojowym, ale również w realizacji zadań w sytuacjach kryzysowych, by być w ciągłej gotowości do udzielenia niezbędnej pomocy obywatelom naszego kraju. ([email protected] Fot.: KS)

Tak nisko latają! Co te śmigłowce robią nad Sądecczyzną?




Sądeczanie pytają od rana: dlaczego tak nisko latają śmigłowce? Skąd się wzięły i co robią na naszym niebie? Już spieszymy z odpowiedzią – to piloci z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu szkolą się w lotach w warunkach górskich. Szkolenie potrwa do 1 lipca. Fot.: KS






Dziękujemy za przesłanie błędu