Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
14/11/2023 - 21:35

Ta nowa atrakcja przyciąga tłumy turystów! To strzał w dziesiątkę

W Beskidzie Sądeckim miejscowości oferują bogate usługi uzdrowiskowe w licznych sanatoriach, ośrodkach wczasowych i hotelach. Nad Muszyną od wieków górują ruiny średniowiecznego zamku, który do tej pory stanowił trwałą ruinę porośniętą lasem. Po niemal trzech latach odbudowy, w sobotę 30 września oficjalnie otwarto dla zwiedzających średniowieczny zamek, w wydarzeniu uczestniczyły władze miasta, goście ze Słowacji, parlamentarzyści, ministrowie i radni powiatu nowosądeckiego, obecni byli też burmistrzowie sąsiednich miejscowości oraz mieszkańcy i turyści.

Muszyna jest niewielkim miastem położonym u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Muszynka i Szczawnik. Miasto położone nad rzeką Poprad w Beskidzie Sądeckim zostało uzdrowiskiem w latach 20. XX wieku dzięki staraniom burmistrza Antoniego Jurczaka i lekarza Seweryna Mściwujewskiego, znajdują się tam liczne pijalnie wód mineralnych zawierających biopierwiastki. Miasto wraz z sąsiadującymi miejscowościami Szczawnikiem i Złockiem oferuje bogate usługi uzdrowiskowe w licznych sanatoriach, ośrodkach wczasowych i hotelach. Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Jan Golba jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, na początku lutego 2022 roku został powołany do reaktywowanej Rady Ekspertów Turystyki. Z uwagi na swoje położenie, liczne atrakcje i szlaki turystyczne, Muszyna przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale także turystów. Jak stwierdził Jan Golba, Muszyna to świetne miejsce do wypoczynku, które udało się stworzyć dzięki współpracy władz samorządowych i mieszkańców.

Nad miastem górują od wieków ruiny średniowiecznego zamku, usytuowanego na południowym grzbiecie Koziejówki, miejsce to zwane Basztą jest licznie odwiedzanym punktem widokowym na miasto, Dolinę Popradu i Dolinę Muszynki. Średniowieczny zamek nad Popradem w Muszynie, który do tej pory stanowił trwałą ruinę porośniętą lasem, już jest dostępny dla zwiedzających, starania o odrestaurowanie warowni trwały kilkanaście lat. Jak wyjaśnił Arkadiusz Cycoń z Urzędu Miasta, dla konserwatorów i architektów nie było to łatwe, ponieważ nie zachowały się żadne plany, ryciny, obrazy czy też inne materiały źródłowe, które jednoznacznie określałyby pierwotny wygląd zamku, zachowała się jedynie dokumentacja wtórna, czyli rysunki czy zdjęcia obrazujące daleko już posuniętą degradację zamku, a w końcu jego ruiny. Z uwagi na fakt, że dawniej Muszyna przynależała do Dóbr Biskupów Krakowskich, podjęto próby szukania dokumentacji w archiwach kościelnych w Krakowie, Wiedniu, a nawet Watykanie. Po niemal trzech latach odbudowy, w sobotę 30 września oficjalnie otwarto dla zwiedzających średniowieczny zamek. W wydarzeniu uczestniczyły władze miasta, goście ze Słowacji, parlamentarzyści, ministrowie i radni powiatu nowosądeckiego, obecni byli też burmistrzowie sąsiednich miejscowości, wykonawca odbudowy zabytku oraz mieszkańcy i turyści. Jan Golba oznajmił, że w 2013 roku postanowiono częściowo odbudować zamek z ruin, od piwnic do pierwszego piętra. Jak zauważył burmistrz, możliwość odrestaurowania zabytku otworzyła się, gdy ogłoszono program Interreg, do którego projekt został zgłoszony wspólnie ze Słowakami, środki pozyskano również z dotacji rządowych i Stowarzyszenia Klucz Muszyński, koszt częściowej odbudowy zamku w Muszynie to ponad 13,5 miliona mln złotych.

Muszyna szykuje dla turystów jeszcze jedną atrakcję. Wieża widokowa na Malniku, z którego roztacza się piękny widok nie tylko na okolicę, ale także na Tatry czy Słowację, jest już gotowa i czeka tylko na odbiór. Jak stwierdził Jan Golba, roztaczają się z niej wspaniałe widoki na okoliczne góry, porośnięte lasami. Malnik znajduje się w zachodniej części Gór Leluchowskich, a jego grzbietem poprowadzony jest szlak turystyczny, koszt drewnianej wieży to około 2,5 miliona zł, środki udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Piszczek, ISW, Analizy, fot. MK.

  • Miasto położone nad rzeką Poprad w Beskidzie Sądeckim zostało uzdrowiskiem w latach 20. XX wieku dzięki staraniom burmistrza Antoniego Jurczaka i lekarza Seweryna Mściwujewskiego, znajdują się tam liczne pijalnie wód mineralnych zawierających biopierwiastki.
  • Z uwagi na swoje położenie, liczne atrakcje i szlaki turystyczne, Muszyna przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale także turystów. Średniowieczny zamek nad Popradem w Muszynie, który do tej pory stanowił trwałą ruinę porośniętą lasem, już jest dostępny dla zwiedzających, starania o odrestaurowanie warowni trwały kilkanaście lat.
  • Muszyna szykuje dla turystów jeszcze jedną atrakcję. Wieża widokowa na Malniku, z którego roztacza się piękny widok nie tylko na okolicę, ale także na Tatry czy Słowację, jest już gotowa i czeka tylko na odbiór. Jak stwierdził Jan Golba, roztaczają się z niej wspaniałe widoki na okoliczne góry, porośnięte lasami.

Bibliografia:

  • https://krakow.tvp.pl/73095805/sredniowieczny-skarb-odnowiony
  • https://muszyna.pl/pl/1327/0/miasto-muszyna.html
  • https://sadeczanin.info/wiadomosci/sredniowieczny-zamek-w-muszynie-otwarty-pierwszego-dnia-zabytek-zwiedzily-tlumy
  • https://turystyka.wp.pl/szykuje-sie-turystyczny-wieza-z-oblednym-widokiem-coraz-blizej-6886520760867776a


Dziękujemy za przesłanie błędu