Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
19/10/2020 - 13:55

Szkoły średnie pracują zdalnie, ale zajęcia praktyczne się odbywają

Szkoły ponadpodstawowe, zgodnie z decyzją rządu przeszły od dzisiaj aż do odwołania na tryb nauczania zdalnego, ale w tych placówkach, w których działają technika oraz szkoły branżowe odbywają się zajęcia praktyczne. W trybie stacjonarnym pracują natomiast szkoły podstawowe oraz przedszkola.

Od dzisiaj szkoły ponadpodstawowe funkcjonują zdalnie. W tego typu placówkach odbywają się jedynie zajęcia praktyczne dla uczniów techników oraz szkół branżowych.

- Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy premier ogłosił, że szkoły ponadpodstawowe pracują od poniedziałku zdalnie nie mieliśmy żadnego rozporządzenia, które jednoznacznie wyjaśniałoby nam, jak będą funkcjonowały te placówki – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – Na szczęście był zapis, na którym mogliśmy się oprzeć, dotyczący zajęć praktycznych.

Okazało się, że dyrektorzy szkół średnich, w których są prowadzone zajęcia praktyczne szybko musieli je przeorganizować. Chodziło głównie o technika oraz szkoły branżowe.

- W tych szkołach, gdzie są warsztaty zajęcia się odbywają – dodaje wiceprezydent Majka. – Pod względem organizacyjnym w poszczególnych szkołach wygląda to różnie. Na przykład w Zespole Szkół nr 1 działają warsztaty, które pozwalają funkcjonować stołówce w Szkole Podstawowej nr 20 i Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 3.  Gdybyśmy te warsztaty w popularnym „gastronomie” wyłączyli z pracy, to wspomniane podstawówki musiałyby przejść na catering.

Szkoły podstawowe oraz przedszkola działają stacjonarnie.  

- Na razie innych decyzji rządu w tej sprawie nie ma – mówi wiceprezydent. – Uważam, że to dobrze. Moje zdanie jest takie, że zajęcia w szkołach podstawowych należy utrzymać, jeśli się da, jak najdłużej.

W Nowym Sączu do piątku zdalnym nauczaniem objętych było kilka klas w Szkole Podstawowej nr 9, po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u dwóch pedagogów.

- Wielokrotnie mówiłam, że zamknięcie uczniów w domach na kolejne tygodnie spowoduje ogromne straty społeczne w wychowaniu uczniów. Jestem temu zdecydowanie przeciwna – stwierdza wiceprezydent Majka.

Decyzja, którą podjął rząd o nauce zdalnej w przypadku szkół ponadpodstawowych ma na celu przede wszystkim zatrzymanie transmisji wirusa.

- To, że szkoły średnie będą pracowały zdalnie spowoduje, że młodzież nie będzie przemieszczała się do szkół komunikacją, a ta będzie mniej obciążona.

Nasza rozmówczyni zwróciła jeszcze uwagę na jedną kwestię. Otóż do szkół średnich w Nowym Sączu dojeżdża mnóstwo młodzieży z terenu powiatu nowosądeckiego. Według wyliczeń stanowią oni ponad 60 proc. uczniów.

Walenty Szarek, dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, w którym odbywają się zajęcia praktyczne zaznacza, że cały zespół nauczycieli stanął na wysokości zadania, aby błyskawicznie przeorganizować zajęcia praktyczne.

- Na przeorganizowanie planu lekcji poświęciliśmy cały weekend – mówi Walenty Szarek. – Nie było łatwo, bo takie zajęcia ma mnóstwo uczniów, a sal i pracowni, w których można było zorganizować je jest niewiele. Przyjęliśmy rozwiązanie – kumulacja w wyznaczone dni zajęć praktycznych, a w inne kształcenie teoretyczne. Wprowadziło to nie do końca racjonalny plan lekcji, ale nie mieliśmy wyjścia. Powiem szczerze, że obawiałem się o to, czy dzisiaj wszystko ruszy pod względem technicznym. Lekcje dzisiaj rozpoczęły się o godz. 7 i przyjęte rozwiązanie zadziałało.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. Sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu