Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
14/08/2018 - 18:25

Święto Wojska Polskiego w Nowym Sączu. Zobacz, gdzie odbędą się uroczystości

Jutro mija 98. rocznica Bitwy Warszawskiej nazywanej „Cudem nad Wisłą”. Obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego. Mieszkańcy Nowego Sącza i regionu włączą się, jak zawsze w te obchody.

W mieście odbędą się uroczystości, na które zapraszają prezydent miasta Ryszard Nowak oraz starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 mszą świętą, która zostanie odprawiona w kościele Matki Boże Niepokalanej w Nowym Sączu z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Po zakończeniu nabożeństwa (około godz. 10) uczestnicy przejdą na Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana w Nowym Sączu.

Zobacz także: Mundury, wojskowa tankietka i inne atrakcje. Patriotyczny piknik już 15 sierpnia

Władze miasta oraz powiatu, parlamentarzyści, delegacje Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i osoby reprezentujące różne organizacje złożą wieńce i wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza przy Pomniku Powstańców 1830 r. i 1863 r. Jak zawsze na cmentarzu zabrzmią pieśni patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta nazywana "Cudem nad Wisłą", była decydującą bitwą w zachowaniu niepodległości przez Polskę. Przekreśliła też plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. 

Święto Wojska Polskiego wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku.

Również jutro przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec oraz organizacji kombatanckich, władz miasta i powiatu złożą w Nowym Sączu kwiaty pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego (róg ulicy: Szwedzkiej i Dunajewskiego).

Opr. IM, źródło: UM w Nowym Sączu, Fot. JB. – archiwum Sądeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu