Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
07/05/2023 - 22:15

Światowy raport szczęścia. Kto numerem jeden, a na którym miejscu znalazła się Polska?

W najnowszym Światowym Raporcie Szczęścia (ang. World Hapiness Report, WHR) Finlandia po raz szósty z rzędu zajęła czołową pozycję, a wszystkie kraje nordyckie znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu. Polska awansowała o 9 pozycji i znajduje się obecnie na 39.miejscu – najwyższym w historii. Dane pochodzą z reprezentatywnych prób krajowych z okresu trzech lat, pomimo pandemii Covid-19, wojny na Ukrainie, wzrostu cen energii i kosztów życia, w wielu krajach wyniki w raporcie pozostały podobne do tych sprzed 2020 r., a wielu obywateli zgłosiło nawet wyższy poziom „aktów życzliwości”. Jak pomimo wielu trudności Finlandii udało się utrzymać na 1.miejscu ?

World Happiness Report - opracowany przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Solutions Network), globalną inicjatywę Organizacji Narodów Zjednoczonych na podstawie danych Gallup World Poll - jest publikowany co roku 20 marca od 2012 r. z okazji „Międzynarodowego Dnia Szczęścia”.

Raport powstaje na podstawie odpowiedzi obywateli i niezależnej oceny sześciu czynników wpływającą na jakość życia, w tym dane jakościowe i ilościowe, wśród nich: PKB na jednego mieszkańca, wsparcie społeczne, średnia długość życia w zdrowiu, wolność, hojność i korupcja. W ramach badań respondenci muszą odpowiedzieć na pytania tj.: „Czy w trudnej sytuacji masz zaufaną osobę, u której możesz szukać wsparcia?”; „Czy jesteś zadowolony/zadowolona z wolności podejmowania decyzji dotyczących swojego życia?” oraz „Czy wsparłeś finansowo jakiś cel charytatywny w ostatnim miesiącu?”. Następnie uwzględniając wyniki każdej z kategorii,  150 badanych państw otrzymuje punkty w 10-stopniowej skali.

Finlandia zajęła pierwsze miejsce z sumarycznym wynikiem ponad 7,8 pkt.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu