Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
02/01/2014 - 08:00

Stypendia, plebiscyty, seminaria - rok 2013 w Fundacji Sądeckiej

Wybór Lucyny Zygmunt w plebiscycie na Sądeczanina Roku 2012, 152 stypendia dla uzdolnionych uczniów z terenu Sądecczyzny w ramach Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków, paczki dla 1500 r. w ramach akcji charytatywnej Serce-Sercu, powołanie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin" - to tylko niektóre z dzieł Fundacji Sądeckiej w 2013 roku.
Fundacja Sądecka, pierwotnie Sądecka Fundacja Rozwoju Wsi i Rolnictwa, powstała w 1992 roku z inicjatywy grupy działaczy NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych skupionych wokół ówczesnego posła na Sejm RP Zygmunta Berdychowskiego. Akt założycielski Fundacji podpisali: Zygmunt Berdychowski, Jerzy Bochyński, Jan Duda, Stanisław Pasoń, Marian Pasionek, Władysław Piksa, Bernard Stawiarski i Henryk Szewczyk.
Z biegiem czasu organizacja wyrosła na znaczącą i rozpoznawalną instytucję, która na trwałe wpisała się w krajobraz Ziemi Sądeckiej. Wokół Fundacji wyrosły znaczące dzieła jak: Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków, Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy, Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej i inne. Jej ludzie zawsze tryskali pomysłami i są konsekwentni w działaniu. Jeżeli coś zaczynają, to sprawę doprowadzają do końca. Oto zestawienie działań (oczywiście nie wszystkich) podjętych przez Fundację w 2013 roku.
W styczniu i lutym 2013 roku wybieraliśmy Sądeczanina Roku. W grudniu Kapituła zdecydowała o nominacji 12 kandydatów z ponad 20 zgłoszonych. 23 lutego w MCK Sokół odbyła się Gala Sądeczan. W sumie w plebiscycie oddano 41 190 głosów, w tym ważnych 40 432. Dzięki 9386 głosom zwyciężyła Lucyna Zygmunt, trenerka zespołu Olimpia Beskid i dyrektor Gimnazjum nr 5 im. Św. Kingi w Nowym Sączu. - Solą tej ziemi są ludzie, którzy na co dzień starają się w różny sposób pomagać innym. I to jest idea, która towarzyszy nam od początku - mówił Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca plebiscytu. - Ten plebiscyt z takim społecznym zaangażowaniem przebiega od wielu lat. Jest wielu ludzi, którzy przyciągają uwagę Sądeczan. Ale fakt, że co roku nie brakuje kandydatów do tego tytułu świadczy o tym, jak bogata jest Ziemia Sądecka w ludzi wartościowych, zasłużonych, ludzi którzy są przykładem dla innych – mówił Józef Oleksy, były premier RP.
8 lutego pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego, założyciela Fundacji Sądeckiej zostało powołane do życia Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. Ma ono łączyć rodowitych mieszkańców Sądecczyzny oraz miłośników tego regionu, którzy czują potrzebę kultywowania lokalnej tożsamości oraz troskę o społeczny i kulturowy rozwój Ziemi Sądeckiej. Obecnie Stowarzyszenie liczy kilkuset członków.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane 18 kwietnia drugie seminarium „O zdrowiu Sądeczan na wiosnę” zorganizowane przez Fundację Sądecką w MCK SOKÓŁ. Tym razem w organizację włączył się również Uniwersytet Trzeciego wieku. Uczestnicy spotkania najpierw dowiedzieli się jakie środki i na co przeznacza Małopolski Oddział Narodowego Funduszu, a następnie kto nas leczy. - Zaprosiliśmy znakomitych wykładowców, którzy przybliżą dzisiaj problematykę ochrony zdrowia, profilaktyki, służby zdrowia jako instytucji, która zapewnić ma nam dobre i zdrowe życie – mówił Jerzy Bochyński. – Nasze seminarium, po konsultacjach ze specjalistami, podzieliliśmy na trzy bloki tematyczne: psychiatryczny, onkologiczny i informacyjny. Tematy w nich poruszone wydają się najciekawszymi – dodał. Sala Sokoła była zapełniona przez cały dzień.
W połowie czerwca odbyła się gala rozstrzygająca ranking "Ocena Aktywności Gmin Sądecczyzny 2012", zorganizowany przez Fundację Sądecką wespół z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu. Zwyciężył Chełmiec, a laureatami uogólnionej oceny aktywności, najważniejszej kategorii tegorocznego rankingu, zostały także gminy Nawojowa oraz Podegrodzie. Na uogólnioną ocenę aktywności gmin Sądecczyzny za rok 2012 składało się zsumowanie uzyskanych punktów w ramach trzech modułów: generowania dochodów, aktywności inwestycyjnej oraz dynamiki zmian. - Jestem niezmiernie wzruszony, dziękuję oceniającym, bo policzenie tego wszystkiego w naszej gminie to spore zadanie – mówił Stawiarski wywołując tymi słowami aplauz zgromadzonej publiczności. – Uważam, że nasza gmina w ciągu siedmiu lat zdecydowanie skoczyła do przodu, rozwinęła się. Powstaje mnóstwo inwestycji, na które potrafimy wygospodarować jedną trzecią środków własnych, nie będę nawet wspominał, jakie rzeczy zostały u nas wybudowane. Ale to, że Chełmiec się rozwija, jest to zasługa wielu ludzi. Ja jestem tylko człowiekiem, który ich popycha do pracy. Ten sukces to zasługa przede wszystkim urzędu i rady gminy, radnych, z którymi wspaniale się pracuje i którym bardzo chciałem podziękować – podkreślił.
25 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu podsumowano 21. rok działania Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków, powstałego w 1992 roku przy Fundacji Sądeckiej z inicjatywy ówczesnego posła Zygmunta Berdychowskiego. Dzięki Funduszowi w roku szkolnym 2012/2013 ponad 152 zdolnych gimnazjalistów i uczniów szkół średnich z rodzin niezamożnych otrzymało wsparcie finansowe. To o 22 stypendia więcej niż w ubiegłym roku. W ciągu 21 lat beneficjentami Funduszu było ponad 5 tys. osób, a łączna kwota przeznaczona na ten cel wyniosła ponad 3 271 100 zł. Żadna inna organizacja pozarządowa w Małopolsce, a może nawet i w całej Polsce, nie może pochwalić się takim imponującym dokonaniem.
Dwadzieścia jeden lat temu, kiedy utworzyliśmy ten Fundusz i rozpoczynaliśmy wypłaty stypendiów, wydawało mi się, że to jest mała, lokalna inicjatywa i nie miałem wyobrażenia, że możemy działać aż tak długo. Chciałem to po prostu uruchomić i za wszelką cenę starać się, żeby tych stypendiów było jak najwięcej - mówi Zygmunt Berdychowski, radny sejmiku województwa małopolskiego.
20 Lipca odbyło się spotkanie członków Stowarzyszeń współpracujących z Fundacją Sądecką w Grybowie. W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 osób w tym członkowie Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy oraz Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej. W spotkaniu uczestniczył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Rozmawiano o sprawach bieżących stowarzyszeń i planach na przyszłość. Marszałek przedstawił propozycje Urzędu Marszałkowskiego na pozyskiwanie środków dla Stowarzyszeń i Fundacji. Pierwsza część spotkania odbyła się w Urzędzie Gminy Grybów po czym Gospodarz Wójt Gminy Grybów Piotr Krok zaprosił wszystkich na wspólne grillowanie do Ptaszkowej.
W czerwcu i lipcu Fundacja Sądecka oraz Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” zorganizowały 2 edycje seminariów poświęcone Gospodarce Wodnej na Sądecczyźnie. Dyskutowano o konieczności rozbudowy małej retencji na Sądecczyźnie, zawiłościach administracyjnych, możliwościach finansowania inwestycji wodnych i stanie urządzeń melioracyjnych. W czasie drugiego seminarium mówiono o braku inwestycji na naszych rzekach, problemach z wdrażaniem nowej ustawy śmieciowej,rozbudowie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz podziale unijnych pieniędzy w nowym rozdaniu.
18 sierpnia Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz Fundacja Sądecka zorganizowały na Starosądeckich Błoniach kolejną Pielgrzymkę Sądeczan połączoną z I Zjazdem Sądeczan. W tym dniu Pod Ołtarzem Papieskim spotkało się ok. 6 tys. Sądeczan. Nabożeństwo koncelebrował Biskup Tadeusz Pieronek. Wtedy też rozstrzygnięto Konkurs o nagrodę Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Spośród 36 nominowanych zwyciężyli : w kategorii zespół - Zespół Regionalny Podegrodzie, w kategorii osoba - Magdalena Cięciwa – koronkarka. Zwycięzcę wybierali czytelnicy, którzy na kuponach i poprzez drogę internetową oddali w sumie 56 061 głosów. Na scenie wystąpiło 12 zespołów regionalnych i orkiestr dętych i 3 chóry. Ponadto odbył się konkurs dla Ochotniczych Straży Pożarnych, Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, seminarium poświęcone inwigilacji w Kościele Katolickim oraz Wojnie Polsko – Bolszewickiej. Zjazd zakończył się wieczorem poetyckim Wandy Łomnickiej – Dulak.
We wrześniu i październiku Fundacja Sądecka oraz Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” ogłosiło nabór wniosków do Funduszu Stypendialnego. W sumie wpłynęło 978 wniosków. Przyznano 257 Stypendiów na łączną sumę 270 tysięcy zł.
We wrześniu SKT „Sądeczanin” ogłosiło I edycję Konkursu „Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. I etap odbył się 10 grudnia. Przystąpiło do niego 177 uczniów i studentów. Etap międzyszkolny odbędzie się w styczniu, przystąpi do niego 90 uczniów i studentów zakwalifikowanych po etapie szkolnym. Finał odbędzie się marcu w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu, które jest partnerem Konkursu.
Grudniowa Akcja Serce – Sercu w bieżącym roku była największa w liczbach. Trwała 15 dni, w 40 sklepach na terenie powiatu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. Uczestniczyło w niej 1100 wolontariuszy. Przygotowano ok. 1500 paczek, które trafiły do najbardziej potrzebujących osób i rodzin.


Opr. Jan Gabrukiewicz
Fot.JEC i  arch.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu