Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 kwietnia. Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima
20/01/2020 - 20:30

Stulatka z Nowego Sącza: dwieście lat dla pani Zofii Kuzak! [ZDJĘCIA]

Piękna rocznica! Pani Zofia Kuzak jest kolejną stulatką w Nowym Sączu. Z tej okazji szanowna jubilatka otrzymała życzenia i kosz z kwiatami od prezydenta Nowego Sącza.

Pani Zofia Kuzak jest autorką pomysłu nagrody "Virtuti Medicinali",  przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony życia i zdrowia. Na uroczystości wręczono jubilatce najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Copernicus Prize 2020”.

Gospodarz miasta życzył  dostojnej jubilatce dalszych lat w szczęściu i zdrowiu

Pani Zofia Kuzak, urodziła się w dniu 18.01.1920 r.  w Chomranicach k/ Nowego Sącza. Podczas okupacji hitlerowskiej, w wieku 23 lat, została wywieziona do Niemiec i zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckim obozie, z którego udało się jej zbiec. W czasie tej ucieczki przesiedziała trzy dni na drzewie, bez jedzenia i bez picia. Po trzech dniach uciekła w kierunku Poznania, gdzie schroniła się w mieszkaniu krewnych. Przebywała tam w latach  1943–1947,  prowadząc rachunkowość w rodzinnym sklepie spożywczym. 

Potem współpracowała ze studentami i doktorantami, a zwłaszcza osobami niepełnosprawnymi. Pani Zofia Kuzak jest współzałożycielką Krakowskiego Ośrodka Rehabilitacji Chorych z Afazją „Afa-Klubu”. Od roku 1992 jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego. W 2003 r. powstał z jej inspiracji kwartalnik medyczny Acta Neuropsychologica.

[email protected], fot. i źródło: Urząd Miasta w Nowym Sączu.

Nowy Sącz: Dwieście lat dla stulatki, ale z jakimi dokonaniami [ZDJĘCIA]
Zofia Kuzak jest kolejną stulatką w Nowym Sączu. Z okazji tak pięknego jubileuszu prezydent Ludomir Handzel zożył jubilatce życzenia i wręczył kosz z kwiatami.


Dziękujemy za przesłanie błędu