Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
15/11/2017 - 09:35

Studenci uważajcie! Polscy i holenderscy policjanci ostrzegają

Przedstawiciele polskiej i holenderskiej policji spotkali się ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Funkcjonariusze udzielili im cennych wskazówek. Podpowiedzieli na co zwrócić uwagę przy wyborze pracy za granicą, aby wyjazd był legalny i bezpieczny.

Spotkanie policjantów ze studentami odbyło się we wtorek 14 listopada w kampusie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Funkcjonariusze podpowiadali młodzieży, jak przygotować się do wyjazdu i na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty pracy w Holandii.  

- Handel ludźmi to trzecie najbardziej opłacalne przestępstwo na świecie. Zaraz po handlu bronią i narkotykami najlepiej sprzedaje się człowiek przestrzegała przedstawicielka holenderskiej policji Irena de Ruig, specjalistka do spraw migracji zarobkowych.

Holendrzy przekonywali studentów, że do wyjazdu zarobkowego za granicę należy przygotować się jeszcze w Polsce. W jaki sposób? Przede wszystkim wcześniej warto sprawdzić numery alarmowe, które obowiązują w kraju, do którego się wyjeżdża, a także umówić się z rodziną na systematyczny kontakt. Trzeba też przygotować się na najgorsze, zostawiając w domu swoje aktualne zdjęcie, na wypadek, gdyby za granicą coś się stało i konieczne były poszukiwania. Policjanci ostrzegli studentów, aby nie podpisywać umów o pracę, których nie rozumieją i nigdy nie oddawać swoich dokumentów tożsamości, nawet gdy ktoś zaoferuje, że schowa je w bezpiecznym sejfie.

- Nie wstydźcie się i nie bójcie mówić o tym, że zostaliście wykorzystani w pracy za granicą. Każdą sytuację zagrażającą waszemu bezpieczeństwu zgłaszajcie policji, albo za granicą albo po powrocie do kraju, by nie stać się tanią siłą roboczą apelowali policjanci z Komendy Głównej Policji podkom. Katarzyna Świątek i mł. asp. Szymon Kapusta.


Goście z Holandii i Komendy Głównej Policji spotkali się również z Komendantem Miejskim Policji w Nowym Sączu mł. insp. Jarosławem Tokarczykiem. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń związanych z policyjną służbą w Holandii i w Polsce.


RG [email protected] Fot. KMP w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu