Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
24/11/2020 - 16:40

Strażacy z Chochorowic zamiast prowizorki dostaną w końcu remizę

Strażacy z Chochorowic w gminie Podegrodzie w końcu będą mieli do dyspozycji siedzibę z prawdziwego zdarzenia. Jeśli kalkulacje samorządu się sprawdzą, inwestycja może ruszyć już w 2021 roku.

Strażacy z Chochorowic zamiast baraku będą mieli w końcu remizę

W Podegrodziu, podobnie jak w innych polskich gminach, z racji epidemii koronawirusa i wynikającego z niej kryzysu gospodarczego, samorząd ostrożnie planuje kolejne inwestycje.

Zobacz też: Podegrodzie: budżet na 2021 na pewno nikogo nie rozczaruje

Wójt Stanisław Banach, podobnie jak burmistrz Jacek Lelek i wójt gminy Rytro Jan Kotarba, wyznaje twardą zasadę, że lepiej kogoś mile zaskoczyć niż rozczarować. Przekłada się to na zapisy w projekcie budżetu na 2021 rok. Stąd, choć gmina twardo przymierza się do określonego przedsięwzięcia, to bez gwarancji finansowania, na razie przygotowuje je w sposób zakulisowy.

W Starym Sączu i Rytrze dotyczy to przede wszystkim remontów dróg, na które samorządy muszą najpierw otrzymać gwarancję dofinansowania a w Podegrodziu chodzi o plany związane z budową siedziby z prawdziwego zdarzenia dla strażaków z OSP w Chochorowicach.

Zobacz też: Podegrodzie: wiemy, które drogi gmina wyremontuje w 2021 roku

Bez mała od kilkudziesięciu lat strażacy z Chochorowic, by się spotkać korzystają z prowizorycznego baraku. To jedyna jednostka w gminie, która boryka się z podobnym problemem. Jest jednak szansa, realna szansa, że przy dobrej koniunkturze już w przyszłym roku uda się to zmienić.

Po pierwsze – udało się już zagwarantować teren pod budowę siedziby z prawdziwego zdarzenia. Jedną część niezbędnego gruntu udało się pozyskać nieodpłatnie, właściciel przekazał ją z własnej inicjatywy, co do drugiej - gmina właśnie finalizuje zakup.

- Strażacy mają gotowy projekt budynku i jeśli tylko ogłoszony zostanie konkurs Małopolskie Remizy wystąpimy o dofinansowanie na realizację inwestycji – zapowiada wójt Stanisław Banach. – Nie będzie to duży budynek, bardziej strażnica niż remiza, ale dzięki niej wszyscy strażacy z naszego terenu będą mieli godziwe warunki do funkcjonowania. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)


 Dziękujemy za przesłanie błędu