Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
04/08/2018 - 08:40

Stragany na sądeckim odpuście. Tradycja czy przeżytek?

Piękne, kolorowe balony unoszące się na wietrze, charakterystyczne piernikowe serduszka ze słodkimi napisami, wyjątkowe cukierki odpustowe i wiele, wiele innych rzeczy przyciąga mieszkańców i turystów na stragany odpustu Ku Czci Przemienienia Pańskiego w kościele Św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Stoiska, które możemy znaleźć na odpuście są bez wątpienia jedyne w swoim rodzaju. Można wędrować wśród kolorowych straganów z zabawkami, smakołykami i różnymi upominkami i można  znaleźć coś wyjątkowego. Jednych mogą cieszyć drobne przedmioty kultu religijnego, takie jak różnorodne książki czy obrazy, natomiast dla innych atrakcją mogą być kramy z różnego rodzaju upominkami, biżuterią czy słodyczami.

Choć niektórym może wydawać się, że odpustowe stragany nie mają szansy przetrwania, dla wielu ludzi jest to piękna tradycja i nieodłączny element każdego odpustu. Na pewno najbardziej zafascynowane stoiskami są dzieci, dla których rzesze zabawek i słodyczy wyglądają wyjątkowo kusząco.

-Ruch na naszym kramie zależy od dnia. Czasem połowa ludzi tylko przechodzi wśród straganów i jedynie przegląda różne przedmioty, jednak zdarza się naprawdę wielu ludzi, którzy chętnie kupują różne upominki.  Najlepiej bez wątpienia sprzedają się nam laleczki w kulce i małe króliczki, które uwielbiają wszystkie dzieci. – mówi Ewelina, która pracuje przy straganie z zabawkami.

- Ruch jest duży, wszystko zależy jednak od dnia. We wtorek, podczas mszy dla dzieci, mieliśmy sporo klientów ponieważ najmłodsi wierni byli zafascynowani naszymi stoiskami. Bez wątpienia dobrze sprzedają się nam odpustowe cukierki, ale najlepiej sprzedają się przede wszystkim petardy. Na tym odpuście sprzedaję pierwszy raz, ale ogólnie już wcześniej jeździłem po innych odpustach. Największą zaletą tej pracy jest poznawanie nowych, ciekawych ludzi- mówi Adrian, jeden ze sprzedawców na Odpuście Ku Czci Przemienienia Pańskiego.

Karolina KosibaDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020