Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
15/04/2024 - 18:25

Stracą diety, co z odprawami? To już ostatnie dni przy władzy przegranych wójtów i radnych

Przed tygodniem poznaliśmy nazwiska nowych radnych. W wielu gminach pojawili się także nowi wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci. Od kiedy formalnie mogą sprawować swój mandat? Czy przegranym samorządowcom przysługuje odprawa pieniężna? Sprawdziliśmy.

Początek i koniec kadencji samorządowej

Pierwsza tura wyborów samorządowych już za nami. Poznaliśmy wiele rozstrzygnięć. W Nowym Sączu dogrywki nie będzie. Ludomir Handzel dostał ponad 52 proc. głosów i tym samym został ponownie wybrany prezydentem naszego miasta.

Znamy już także składy rad gmin, rad powiatów oraz sejmiku województwa małopolskiego. Okres od wyborów do początku nowej kadencji jest jednak dla wielu osób pełen zagadek. O kilka najważniejszych kwestii zapytaliśmy w urzędzie wojewódzkim.

Na początek trzeba zaznaczyć, że trwająca kadencja kończy się 30 kwietnia. Dodajmy, że czas trwania nowej liczy się już od dnia wyborów i potrwa przez 5 lat. Faktyczne rozpoczęcie wykonywania mandatów radnych rozpoczyna się jednak z chwilą złożenia przez nich ślubowania na pierwszej sesji.

- Nowo wybrany wójt/burmistrz/prezydent może przejąć władzę po ślubowania, które składa na pierwszej sesji rady. Samo przejęcie obowiązków przebiega w sposób zwyczajowo przyjęty w danej jednostce np. może to być protokół czy przekazanie informacji - wyjaśnia dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Oczywiście nowy włodarz po złożeniu ślubowania może już wydawać decyzje. 

Co z odprawą dla odchodzących wójtów?

Samą pierwszą sesję zwołuje komisarz wyborczy w ciągu 7 dni po zakończeniu poprzedniej kadencji. Zanim wybrany zostanie przewodniczący, prowadzi ją najstarszy wiekiem radny. Wynagrodzenie dla radnych z kończącej się kadencji wypłacane jest do 30 kwietnia, a więc do jej końca. Czy jeśli jednak któryś z radnych nie został wybrany ponownie, to przysługuje mu odprawa?

- Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, kodeks wyborczy czy ustawy ustrojowe (o samorządzie gminnym, powiatowym, województwa) nie przewidują gratyfikacji w postaci odprawy dla kończących kadencję radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Są oni pracownikami (zatrudniani na podstawie umowy o pracę), z tego tytułu mogą przysługiwać im różne uprawnienia pracownicze, np. nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna - tłumaczy dr Joanna Paździo.

Nowi wójtowie/burmistrzowie/prezydenci mają wypłacane wynagrodzenie od dnia rozpoczęcia wykonywania mandatu. Co z radnymi?

- Radni nie są pracownikami, a diety nie są wynagrodzeniem za pracę. To wynagrodzenie za aktywność w ramach prac rady gminy/powiatu/sejmiku województwa.  Z uwagi na to, że to radzie przysługuje prawo ustalenia wiążących zasad wypłacania radnym diet, może ustalić dowolne zasady ich wypłacania (np. na koniec miesiąca, w kolejnym miesiącu itd.). Radnym przysługuje prawo do diety, począwszy od miesiąca, w którym złożą ślubowania i rozpoczną wykonywanie mandatu, a więc od maja - dodaje rzeczniczka wojewody. ([email protected]fot.: IM/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu