Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
25/06/2019 - 13:15

Stary Sącz: Szok! Kto wetuje niebieskie koperty dla niepełnosprawnych na Rynku?

Dlaczego na parkingu wytyczonym na płycie starosądeckiego Rynku nie ma wydzielonych miejsc dla osób niepełnosprawnych, które zgodnie z prawem powinny być zaznaczone niebieską farbą? Odpowiedź część naszych Czytelników na pewno mocno zaskoczy.

Ledwo zajęliśmy się tematem przejazdu osób niepełnosprawnych  autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego a już mamy kolejną interwencję w podobnej – a może i nie – sprawie.

Zobacz też: Stary Sącz: zobacz czy burmistrz dostanie absolutorium. Sesja LIVE

Dziś bowiem skontaktował się z redakcją Sądeczanina.info Czytelnik, który również jest osobą niepełnosprawną, i zasygnalizował nam ważki problem z terenu Starego Sącza. Otóż mężczyzna jest oburzony faktem, że wbrew wymogom ustawowym miejsca dla osób niepełnosprawnych wytyczone na parkingu na płycie rynku nie są oznakowane na niebiesko. A według obowiązujących przepisów cała nawierzchnia takiego miejsca powinna być właśnie w takim kolorze. Tak by absolutnie nikt nie miał wątpliwości, że to miejsca tylko dla osób, które posiadają specjalną kartę uprawniającą do pozostawienia auta w sposób uprzywilejowany.

Zobacz też: Stary Sącz: wiemy, które drogi idą do remontu już w najbliższym czasie

Z miejsca skonfrontowaliśmy te uwagi z zastępcą burmistrza Kazimierzem Gizickim. Wyjaśnienia mocno nas zaskoczyły. – Niebieskich kopert nie ma, bo nie zgadza się na nie konserwator zabytków. Cały rynek objęty jest bowiem ścisłą ochroną konserwatorską. Proszę zauważyć, że nigdzie na jego terenie nie ma żadnych linii. Nawet granice parkingu wytyczone są metalowymi słupkami, na których montaż udało nam się dostać zgodę.

Jednak jak podkreśla samorządowiec, nie oznacza to, że miejsc dla osób niepełnosprawnych nie ma. – Są przy wjeździe na parking oznakowane stosownymi tabliczkami. Brak niebieskiej koperty nie zwalnia nikogo z przestrzegania reguł, że korzystać z nich mogą jedynie uprawnione osoby.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu