Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
29/02/2024 - 18:15

Stary Sącz: to strategiczny przetarg. Ile gmina zapłaci za Dom Pomocy Społecznej?

Ile w rzeczywistości będzie kosztować budowa Domu Pomocy Społecznej w Starym Sączu? O wyników tego przetargu zależą terminy kolejnych ważnych dla samorządów inwestycji. Dlaczego?

Ich każde nagranie ogląda po 200 tysięcy osób! Czarni Górale z Przysietnicy nagrali płytę

O potrzebie budowy Domu Pomocy Społecznej w Starym Sączu mówiło się w gminie już od wielu, wielu lat. Już około dwóch temu samorząd zlecił zaprojektowanie takiego obiektu. Na lokalizację wybrano teren na osiedlu Lipie (obrazowo w bok od ulicy Węgierskiej). W sumie inwestycja powstanie na kilku scalonych, należących do gminy działkach – część budynku będzie stało na terenie Starego Sącza, część już w Moszczenicy Niżnej.

Do szczęścia brakowało jedynie pieniędzy na realizację przedsięwzięcia. Jednak już w październiku zeszłego roku samorząd ogłosił, że wszystkie elementy inwestycyjnej układanki są na miejscu, bo Stary Sącz otrzymał na realizację przedsięwzięcia aż 14 450 000 zł z rządowego programu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych Edycja 8.

Kilka tygodni później gmina miała już w rękach pozwolenie na budowę a w połowie lutego ogłosiła przetarg na wykonanie inwestycji a cały obiekt powinien już być gotowy w połowie 2025 roku.

– W ośrodku znajdzie mieszkanie 50 podopiecznych a dodatkowo będzie tu miejsce, które także umożliwi funkcjonowanie całodobowej opieki wytchnieniowej dla kilku osób. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy pokryje aż 85 procent  wartości inwestycji – informował jeszcze przed ogłoszeniem przetargu Jacek Lelek. 

Stary Sącz: tak ma wyglądać szkoła w Popowicach. Kiedy i za ile?

Ale o tym, ile w rzeczywistości inwestycja będzie kosztować dowiemy się po otwarciu ofert, czyli 12 marca. – Czekamy na te oferty z niecierpliwością, bo od tego, ile będziemy musieli zapłacić za DPS zależy termin realizacji kolejnej inwestycji, czyli modernizacji i rozbudowy szkoły w Popowicach, gdzie mają powstać cztery nowe sale lekcyjne i sala gimnastyczna – wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. – Na szczęście kolejne przetargi pokazują, że sytuacja na rynku budowlanym, szczególnie ta cenowa, już się unormowała i ofert na realizację takich zadań jest coraz więcej i są one coraz korzystniejsze – rokuje nasz rozmówca.

Zapytacie, co ma DPS do szkoły? Gdy w 2022 roku gmina, brała się za budowę ulicy Wyszyńskiego, okazało się, że pierwszy przetarg trzeba unieważnić. Samorząd zarezerwował bowiem na przedsięwzięcie 10 000 000 zł, z czego 9 500 000 to dofinansowanie z Polskiego Ładu, a najtańsza oferta opiewała na aż 17 861 000 zł. Dopiero po „odchudzeniu” inwestycji - ograniczony został zakres inwestycji związany z budową ścieżki rowerowej, chodników i samego oświetlenia, gmina zrezygnowała też z budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Podegrodzkiej i Braterstwa Ludów – samorząd znalazł wykonawcę w drugim przetargu a i tak musiał dołożyć 3,5 miliona więcej niż pierwotnie zakładano.

W przypadku DPS o takim „odchudzaniu” nie ma mowy. Gmina musi być gotowa na każdy scenariusz i dopiero potem planować realizację kolejnych zadań w tym przebudowę szkoły w Popowicach właśnie. ([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu