Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
11/12/2018 - 15:20

Stary Sącz Pomnikiem Historii! Prezydent RP Andrzej Duda zarządził

O tym, że Stary Sącz jest ważnym i niezastąpionym elementem na mapie historii Polski wiadomo już od dawna. Teraz ten fakt został oficjalnie ogłoszony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, który sam ma rodzinne korzenie w tym miejscu.

Stosowne rozporządzenie Andrzej Duda przekazał starosądeckiej delegacji z burmistrzami na czele podczas uroczystej gali w Warszawie. Ale na tym nie koniec nobilitacji dla starosądeckiego samorządu. Starosądecka delegacja otrzymała też tablicę pamiątkową potwierdzającą status Pomnika Historii dla zespołu staromiejskiego Starego Sącza i zespołu klasztornego Sióstr Klarysek. Dlaczego to takie istotne? Bo władze gminy już od dawna nie kryją, że chcą uczynić Stary Sącz sercem polskiej turystyki religijnej. Wspomniane wyróżnienie wspaniale się w to wpisuje.

- Nigdy nie miałem wątpliwości, że Stary Sącz należy do grona miejsc niezwykle istotnych dla polskiej historii i kultury – mówi z satysfakcją burmistrz Jacek Lelek.

- Dzieło świętej Kingi i jej dziedzictwo wpisało przed wiekami Stary Sącz w nurt najstarszych dziejów Polski, w krąg kultury łacińskiej, ale również, jak uważają niektórzy badacze w krąg kształtującego się języka polskiego. Stary Sącz to historia oparta na wielkiej wartości, historia wpisana w 1050 lat polskiego chrześcijaństwa. To nie tylko zabytkowe unikalne centrum, ale również wyjątkowa przestrzeń duchowa.

- Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiliśmy wystąpić do ministerstwa w tej sprawie i bardzo się cieszymy, że Pan minister przychylił się do naszego wniosku. Bardzo dziękuję wszystkim pokoleniom starosądeczan, którzy to dziedzictwo chronili na przestrzeni wieków i tym, którzy robią to dzisiaj. To nagroda za ich pracę -  dodaje burmistrz.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków i najwyższe wyróżnienie jakie zabytek może otrzymać. Stary Sącz znajdzie się w prestiżowym gronie m.in. obok Krakowa, Gdańska, Warszawy, ale i mniejszych miejscowości jak Łańcut, czy Gniezno o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. Statut pomników historii nie przysługuje całym miastom, ale poszczególnym obiektom i jego elementom, jak na przykład łańcuckiemu zespołowi parkowo-pałacowemu. Od roku 1994 do dzisiaj prezydenckie rozporządzenie objęło 91 obiektów. Po poniedziałkowej uroczystości jest ich niewiele ponad 100.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: UM w SS

Stary Sącz Pomnikiem Historii! Prezydent RP Andrzej Duda zarządził
Fot.: UM w Starym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu